امور مالی و سرمایه‌گذاری

اگر موش‌خرما نزدیک بودن بهار را پیش‌بینی کند، سرمایه‌گذاران خوش‌بین می‌شوند

از دگنی دوکاک در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

پیشبینی موش خرما از بازار سهام آمریکا


ساوا شانائف از دانشگاه نورثامبریا به همراه دو همکارش، بازده یک قرن از بازار سهام آمریکا را با پیش‌بینی‌های سالانۀ فیل در پانکسوتانی مقایسه کردند.

طبق رسوم قدیمی آمریکای شمالی، این موش‌خرمای اهل پنسیلوانیا، هرساله پیش‌گویی خود را در روز دوم فوریه انجام می‌دهد. طوری که اگر سایه‌اش را ببیند، زمستان تا شش هفته دیگر ادامه می‌یابد و اگر این‌طور نشود، بهار نزدیک است. بر اساس یافته‌های محققان، نزدیک بودن بهار موجب رشد بازار سهام آمریکا می‌شود در نتیجه:

اگر موش‌خرما نزدیک بودن بهار را پیش‌بینی کند، سرمایه‌گذاران خوش‌بین می‌شوند.

ساوا شانائف

آقای شانائف، از تحقیق خود دفاع کنید


شانائف می‌گوید: به‌طورکلی بازار، به ویژه بازار سهام آمریکا منطقی‌تر از تصور ماست. به‌ویژه در زمینۀ خلاصه‌سازی اطلاعات مرتبط با ارزش شرکت‌ها، به‌شدت بهینه و کارآمد عمل می‌کند. اما گاهی هم آشکارا غیرمنطقی پیش می‌رود.

مجله: پس غیر از روز موش‌خرما، ناهنجاری‌های دیگری هم وجود دارند؟


بی‌تردید همین‌طور است. محققان همچنین اثر «در ماه می بفروش و فاصله بگیر» را کشف کرده‌اند. به‌این‌ترتیب بازار سهام آمریکا بدترین دوران را در حدفاصل ماه‌های می تا اکتبر تجربه می‌کند. سپس اثر ژانویه فرا می‌رسد، طوری که اغلب سهم‏‌ها در ابتدای هر سال رشد می‌کنند.

همچنین اثر دوشنبه که در ابتدای هفته، بازده بازار سهام پایین‌تر از متوسط است. همچنین برخی مطالعات از بازده پایین‌تر سهام در شب‌های کامل بودن ماه یا پادگرد بودن چرخش عطارد می‌گویند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دگنی دوکاک دستیار سردبیر در مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *