ترکیب(سنتز)

قدرت حیرت‌های روزمره

از ایبن هارل در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

چند کتاب جدید که از اعجاب‌‌انگیز بودن زندگی می‌گویند؛ البته اگر بدانید به کجا بنگرید


برای معرفی چند کتاب بگذارید اول داستانی تعریف کنم؛ در آوریل 2020، تلفنم زنگ خورد و خبر مرگ غیرمنتظرۀ یکی از اقوام نزدیکمان را شنیدم. بیرون زدم تا هوای تازه به سرم بخورد، اما اندوه بر من غلبه کرد و اشک ناخودآگاه از چشمانم سرازیر شد.

در تاریکی شب به آسمان نگاه کردم، با خودم فکر کردم وقتی کسی هزاران سال نوری آن‌طرف‌تر است، مرا چگونه می‌بیند: جسم بسیار کوچکی که ناشیانه با رازهای هستی درگیر است. اما این اندیشه فقط درد درونی مرا برافروخته نکرد، بلکه راه جدیدی را به من نشان داد.

سپس واکنش بسیار عجیبی نشان دادم؛ با اینکه خیلی مذهبی نیستم، زانو زدم و سرم را پایین انداختم. در میان اشک‌هایم، به دنیا گفتم رازهایت را نمی‌فهمم، اما از این به بعد تلاشی برای کشف آن‌ها نخواهم کرد.

تسلیم شدم. ناگهان نوشتۀ شاعر معروف، ت.س. الیوت، به ذهنم رسید که در دوران دانشگاه خوانده بودم: «بقیۀ چیزها ربطی به ما ندارد.»

کتاب «حیرت، دانش نوین غافلگیری‌های روزمره و تأثیرشان بر تحول زندگی»


هرچند آن لحظه اسم احساسم را نمی‌دانستم اما حس حیرت را آنجا تجربه کردم. حیرت احساس منحصربه‌فردی است که داچر کلتنر، روان‌شناس دانشگاه کالیفرنیا و نویسندۀ کتاب «حیرت: دانش نوین غافلگیری‌های روزمره و تأثیرشان بر تحول زندگی»، آن را بدین شکل تعریف می‌کند: «نگاه از بالا به دنیا که درک شما را از آن دگرگون می‌کند.» ‌در واقع همین نگاه کلی و با فاصله به این دنیا، یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای برانگیزش حس حیرت است.

کتاب حیرت نوشته داچر کلتنر

«حیرت» داچر کلتنر، پنگوئین، 2023

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ایبن هارل ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *