منابع انسانی

رویه‌های حسابداری-مالی چطور به منابع انسانی صدمه می‌زنند

از پیتر کاپلی در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

 ارویه‌های حسابداری در برابر منابع انسانی


بسیاری از رویکردهای رایج برای مدیریت کارکنان و منابع انسانی خیلی دشوار هستند. چرا شرکت‌ها علی‌رغم حساسیتی که روی هزینۀ استخدام هر نیرو دارند، زمان اندکی را صرف می‌کنند که ببینند آیا استخدام‌های خوبی دارند یا خیر؟ چرا آن‌ها با توجه به نقش آموزش در بهبود عملکرد سازمان و تمایل بسیاری از متقاضیان برای پرداخت هزینه‌های این دوره‌ها، آموزش‌های بیشتری ارائه نمی‌دهند؟ به کدام دلیل استخدام نیرو برای پُست‌های خالی را به تعویق انداخته و اجازه می‌دهند کار سازمان انجام‌نشده باقی بماند؟ چرا به‌جای استخدام نیروهای دائم، هزینه‌های بالایی را صرف قرارداد با کارکنانی از شرکت‌های تأمین‌کنندۀ خدمات می‌کنند؟

استخدام مثل نصب کفپوش نیست


یکی از پاسخ‌های احتمالی به تمام پرسش‌های بالا سیستم عجیب حسابداری مالی در آمریکا است. این سیستم بر خلاف استانداردهای بین‌المللی استخدام را در دستۀ هزینه‌ها قرار می‌دهد.

با وجود شعار سازمان‌ها مبنی بر «سرمایه‌گذاری روی کارکنان»، آموزش و توسعۀ منابع انسانی در دستۀ سرمایه‌گذاری جای نمی‌گیرند، بلکه جزء هزینه‌های جاری و نوعی هزینۀ ثابت قلمداد می‌شوند؛ درست مانند نصب کفپوش.

سایر هزینه‌های مرتبط با کارکنان ازجمله پرداخت حقوق و دستمزد برای تمام کارهای اداری نیز همین‌طور. ازآنجایی‌که شرکت‌های آمریکایی آزادی عمل قابل توجهی برای اخراج کارکنان دارند، چندان منطقی نیست هزینه روی منابع انسانی را در دستۀ مخارج ثابت قرار دهند که در زمان رکود اقتصادی نتوان آن‌ها را کاهش داد.

وقتی سیستم حسابداری به ضرر همه است


این قانون، در کنار چند قانون دیگر، توجیه خوبی برای تمایل روزافزون شرکت‌ها به واگذار کردن کارها بر عهدۀ کارکنان موقت است. شرکت‌ها با کاهش تعداد کارمندان از شر هزینه‌های ثابت خلاص می‌شوند و مخارج منابع انسانی خود را به دستۀ دیگری منتقل می‌کنند. مخلص کلام اینکه سیستم حسابداری مالی تصمیمات کسب‌وکار را به‌نحوی تحریف می‌کند که به ضرر همه ازجمله سرمایه‌گذاران، کارفرمایان و کارکنان است.
مسئله

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

پیتر کاپلی استاد مدیریت جرج تیلور در دانشکده‌ی وارتون و مدیر مرکز منابع انسانی این دانشگاه است. جدیدترین کتاب او «آیا دانشگاه هزینه‏‌های خود را جبران خواهد کرد؟ دستورالعملی برای مهم‌‌ترین تصمیمات مالی پیش روی شما» (پابلیک‌افیرز، 2015) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *