مدیریت زمان

راز موفقیت فرانک گری در تحویل به‌موقع پروژه‌ها مطابق با بودجۀ معین

از بنت فلیوبیرگ و دن گاردنر در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

درس‌های فرانک گری معمار برجسته برای مدیریت پروژه‌های بزرگ


سال 1997، وقتی موزۀ گوگنهایم در بیلبائوی اسپانیا افتتاح شد، منتقدان یک‌صدا شاهکار فرانک گری را یکی از شگفتی‌های معماری قرن نامیدند.

استانداری برآورد کرده بود که سالانه پانصد هزار نفر برای بازدید از این موزه به بیلبائو سفر خواهند کرد و خیلی‌ها این هدف‌گذاری را جاه‌طلبانه می‌دانستند. اما در همان سه سال اول، چهار میلیون نفر از سازه‌ای که فرانک گری خلق کرده بود، بازدید کردند. حتی در حوزۀ توسعۀ اقتصادی و برنامه‌ریزی شهری نیز از عبارت «اثر بیلبائو» برای توصیف معماری‌های خارق‌العاده‌ای استفاده می‌شود که موجب تحول محله، شهر یا منطقه می‌شوند.

اما افراد کمی این دستاورد موزۀ گوگنهایم را می‌شناسند. تعداد بسیار اندکی از پروژه‌های بزرگ به استانداردهای مدیریتی این پروژه دست‌یافته‌اند. پروژه در موعد مقرر، یعنی طی شش سال، تکمیل شد و حتی سه میلیون دلار کمتر از بودجۀ 100 میلیونی خود هزینه داشت. همچنین نقش آن در جذب گردشگر و توسعۀ بیلبائو بسیار بالاتر از انتظار خوش‌بین‌ترین حامیان پروژه و فرانک گری بود.
خلاصه ایده

پیش زمینه

مطالعه روی حدود شانزده هزار پروژۀ بزرگ -پل، سد، نیروگاه، موشک، راه‌آهن، سیستم‌های فناوری اطلاعات و حتی بازی‌های المپیک- مشکلاتی اساسی در مدیریت آن‌ها را نشان می‌دهد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

بنت فلیوبیرگ استاد و رئیس هیئت اساتید بازنشستۀ مدیریت دانشکدۀ کسب‌وکار سعید در دانشگاه آکسفورد و همچنین استاد و رئیس هیئت‌علمی فناوری اطلاعات در دانشگاه کپنهاگ است.

دن گاردنر دن گاردنر سه کتاب ازجمله «ابرپیش‌بینی» را با همراهی فیلیپ تتلاک نوشته است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *