استراتژی و اجرا

فروش در تیک‌تاک و تائوبائو

از توماس رابرتسون در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

قدرت روزافزون پلتفرم‌های ویدئویی آنلاین


نمایشگاه مد آوریل 2021 در فیس‌بوک لایو، خیلی خاص بود: اولین مدلی که روی صحنه آمد، سیندی نام داشت: توله‌سگی هفت‌ماهه با جلیقه‌نجات سبز و آبی.

سپس ماندالی آمد، سگی قهوه‌ای که هودیِ کوله‌پشتی‌دار پوشیده بود. تیم اومنی‌چنل پتکو با رهبری مدیر ارشد بازاریابی، کیتی ناومن، این رویداد زنده را سازمان‌دهی کرد و تولیدات دو برند داخلی خود برای سگ‌های خانگی را نشان داد.

لینک خرید هر کدام از لباس‌ها، پایین صفحه‌نمایش آورده شده بود. مجری برنامه توضیح داد: «اگر هر کدام از آن‌ها را دوست داشتید، کافی است روی آن کلیک کنید و بلافاصله آن را بخرید. کیف پول خود را آماده کنید»!

مصرف‌کنندگان واکنش مثبتی به آن نشان دادند. با اینکه رویداد تنها 22 دقیقه طول کشید، 200 هزار بینندۀ زنده جذب کرد؛ شش ماه بعد از آن نیز نزدیک به 1 میلیون نفر کلیپ‌هایش را تماشا کرده بودند.

فروش حاصل از نمایشگاه، دو برابر هزینه‌های اجرای آن بود؛ تعداد مشارکت‌ها  2.6 برابر بالاتر از انتظار برگزارکنندگان بود و هر هفت مدل (سگ‌های پناهگاه)، توسط خانواده‌های مختلف به سرپرستی گرفته شدند.

نمایشگاه مد سگ‌ها اولین تلاش پتکو برای فروش زنده بود، اما بعدها دوباره آن را تکرار کرد: سه ماه بعدتر رقابت ورزشی زنده میان سگ‌ها، 2.4 میلیون بیننده جذب کرد و بازده سرمایه‌گذاری آن دو برابر نمایشگاه مد شد.

در دهۀ 80، شبکه‌های کابلی QVC و HSN با همکاری گروهی از تهیه‌کنندگان آگهی‌های تلویزیونی، قدرت فروش از طریق تلویزیون را نشان دادند. در دهۀ گذشته این بستر به اینترنت منتقل شده، جایی که استریم آنلاین با قابلیت خرید در همان لحظه – یا فروش زنده – به‌سرعت به مدیوم دلخواه سازمان‌ها تبدیل می‌شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

توماس رابرتسون مدیر سابق دانشکدۀ وارتون و همچنین استاد بازاریابی و مدیر آکادمی خرده‌فروشی جی بیکر در وارتون است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *