مدیریت سازمان

شرکت آزاد

از ریتا مک‌گرث و رام چاران در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

فناوری‌ها قدرت تصمیم‌گیری را به کارمندان می‌‌سپارند، بنابراین ساختار سازمان نیز باید با این تحولات همگام شود


مدت‌هاست که از تحول اساسی مشاغل دانش‌بنیان به‌ خاطر ظهور فناوری‌های دیجیتال می‌گوییم، دهه‌‌هاست که از محیط‌های کاری بدون کاغذ می‌گوییم، اما کمتر از تأثیر شگرف فناوری بر انتقال تصمیمات به کارمندان حاشیه‌نشین یا اعطای قدرت تصمیم‌گیری به آن‌ها سازمان صحبت شده است.

در نتیجۀ این تأثیر است ‌که ساختار سازمانی کسب‌وکارها مسطح‌تر شده و پیکربندی مجدد آن‌ها ساده‌تر از قبل است.

هوش مصنوعی و سایر نرم‌افزارها می‌توانند تنها منبع برای اطلاع از حقایق سازمان باشند و اطلاعات شفافی را به تمام تصمیم‌گیرندگان مجاز در خطوط مقدم بفرستند، بدون اینکه هیچ فیلتر یا دستور مدیریتی روی آن‌ها اعمال شود.

به این ترتیب، سیلوها و لایه‌های مختلف سازمان جای خود را به تیم‌های کوچک و توانا می‌دهند که تمام امکانات لازم برای اجرای پروژه، از ابتدا تا انتها، را در اختیار دارند.

مخلص کلام اینکه فناوری‌های جدید بستری برای تصمیم‌گیری و آزمایش‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کنند. به این ترتیب، استقلال و مسئولیت‌پذیری تیم‌ها افزایش می‌یابد.
خلاصه ایده

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ریتا مک‌گرث از اعضای قدیمی هیئت‌علمی دانشکده‌ی کسب‌وکار کلمبیا و ازجمله متخصصان شناخته‌‌شده‌‌ی جهانی در حوزه‌ی استراتژی در محیط‌های پرابهام و بی‌ثبات است. جدیدترین کتاب او «مشاهده‌ی گوشه‌ها» (2019) است.

رام چاران مشاور مدیرعامل برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان و هیئت‌مدیره‌هایشان بوده است. او به همراه دومینیک بارتون و دنیس کِری کتاب «استعداد پیروز می‌شود: کتابچه‌ای جدید برای اولویت دادن به نیروی انسانی» (انتشارات مجله کسب‌وکار هاروارد، 2018) را نوشته‌اند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *