یادداشت سردبیر

برای خوب بودن یک شغل، صِرف انعطاف‌پذیری آن کفایت نمی‌کند

از ادی ایگنیشس در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

پایین میز کار من در انتهای راهرو، میز پینگ‌پنگ بچه‌های مجله قرار دارد. یادآور ایام نه‌چندان گذشته که کارکنان عاشق سرگرمی‌‌های محل کار بودند و شرکت‌ها هم این امکانات رفاهی را برای انعطاف پذیری شغل در اختیارشان می‌گذاشتند.

اما کارکنان امروزی خواستۀ متفاوتی دارند: انعطاف‌پذیری شغل. سازمان ما هم مثل خیلی از شرکت‌‌های دیگر، هنوز در حال کنار آمدن با مدل کار ترکیبی، بهترین نحوۀ بهره‌گیری از دفاتر کار و مدیریت همزمان دورکارها و کارکنانی است که وظایفشان را در دفتر بوستون انجام می‌دهند. گاهی اوقات بحث دربارۀ انعطاف‌ پذیری شغل داغ می‌شود: خیلی‌ها عقاید سفت‌وسختی دربارۀ بهترین نحوه، زمان و مکان اجرای وظایفشان دارند.

مارک مورتنسن و ایمی ادموندسون در مقالۀ این شماره، از خطرات تمرکز بیش‌ازحد شرکت‌ها به خواسته‌های کنونی کارکنان می‌گویند. به گفتۀ آن‌ها در مقالۀ «تجدیدنظر دربارۀ گزارۀ ارزش کارمند»، «هرچند چنین استراتژی ساده‌ای وسوسه‌برانگیز به نظر می‌رسد، اما می‌تواند دام باشد. زیرا باعث می‌شود سازمان صرفاً دغدغه‌های مادی و کوتاه‌مدت کارمندان و نیروهای تازه‌واردش را در نظر بگیرد.»

آن‌ها در عوض رهبران را به تخصیص مزایای آینده‌نگرانه و جامع تشویق می‌کنند؛ جایی که جنبه‌های مادی (ازجمله دستمزد، پاداش و برنامۀ کاری انعطاف‌پذیر) تنها بخشی از آن مزایا هستند. مزایای مهم دیگری نظیر فرصت رشد و توسعه، ارتباط و همبستگی و همچنین شناخت هدف و معنای شغل‌ها نیز اهمیت دارند؛ موضوعاتی که بیش‌ازپیش به آن‌ها می‌پردازیم، زیرا سازمان‌ها تقلای بیشتری برای جذب و حفظ استعدادهایشان انجام می‌دهند.

خواسته‌های کارکنان از زندگی شغلی‌شان مدام تغییر می‌کند، بنابراین سازمان‌ها باید همواره دربارۀ بهترین روش برآورده کردن این نیازها بیندیشند. امیدوارم برای دریافت پاسخ‌هایتان به مجلۀ ما مراجعه کنید.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *