برندینگ

بهترین روش برای نام‌گذاری یک محصول جدید

از گروهی از نویسنده ها در مجله ژانویه-فوریه 2023

banner

چارچوب‌بندی و ساماندهی این تصمیم بسیار مهم


وقتی تولیدکنندۀ باسابقۀ هر کالای مصرفی، محصول جدیدی معرفی کند، با تصمیم بسیار تعیین‌کننده‌ای به نام «نحوۀ نامگذاری محصول جدید» روبرو می‌شود.

اتصال محصول به برندهای کنونی (همانند چری کوک یا سس گوجه‌فرنگی دل‌مونته) وسوسه‌انگیز است. وقتی نام‌گذاری محصول جدید هوشمندانه انتخاب شده باشد و در یک کلام محصول جدید شما نام‌آشناتر باشد، احتمال امتحان کردن آن از سوی مشتریان بیشتر می‌شود و برای معرفی آن، به منابع بازاریابی کمتری نیاز دارید.

این استراتژی برای نامگذاری محصول جدید ریسک‌هایی دارد


اما این استراتژی برای نام‌گذاری محصول جدید هم ریسک‌های خودش را دارد؛ اگر محصول جدید ضعیف باشد و شکست بخورد، برند والد نیز صدمه می‌بیند.

وقتی سازندۀ آبجوی کورز، نوشیدنی غیرالکلی جدیدی ارائه داد و در فرایند نامگذاری محصول جدید، نام آن را «آب گازدار کوه‌های راکی کورز» گذاشت، مصرف‌کنندگان سردرگم شدند و برخی دربارۀ درصد الکل آن می‌پرسیدند. فروشندگان اذیت شدند و در نهایت تولید این محصول جدید متوقف شد.

مطالعه‌ای جدید به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات صحیحی برای برندینگ خود و نحوه نام‌گذاری محصول جدید بگیرند. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد در صورت تصمیم‌گیری صحیح درباره نامگذاری محصول جدید، چه مزایای چشمگیری نصیب سازمان می‌شود.

به گفتۀ لاریسا کووالنکو، مؤلف این مطالعه از دانشگاه بوستون، «برندهای قدرتمند کنونی، منبع استراتژیکی برای معرفی محصول جدید هستند. اما مدیران باید مراقب باشند این مرغ تخم‌طلا را نابود نکنند.»

محققان حدود 20 هزار محصول تولیدکنندگان آمریکایی در حدفاصل سال‌‌های 2000 تا 2012 را بررسی کردند. آن‌ها استراتژی‌های برندینگ شرکت‌ها را برای نامگذاری محصول جدید به سه دسته تقسیم کردند:

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *