فروش و بازاریابی

آیا واقعا هوش مصنوعی به فروش شما کمک می‌کند؟

از بوریس گرویسبرگ و جیم دیکی و بنسون شاپیرو در مجله نوامبر-دسامبر2022

banner

هوش مصنوعی در فروش مهم است؛ البته به زمان و نحوۀ اجرای آن بستگی دارد


هرچند شرکت‌‌های بیشتری در حال به‌کارگیری فناوری‌های برای فرایندهای فروش خود هستند، اما تحقیقات می‌گویند اکثرشان به‌درستی از آن‌ها بهره نمی‌گیرند (و حتی برخی اصلاً از آن‌ها استفاده نمی‌کنند). با اینکه دهه‌هاست سازمان‌های فروش مدرن و مسلط به فناوری، سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتریان را راه‌اندازی کرده‌اند، اما به‌طور کامل از مزایای آن‌ها بهره نمی‌گیرند.

در نظرسنجی «کارت ارزیابی عملکرد فروش 2022» از سوی سیلز مستری با مشارکت 332 مدیر فروش، 15 درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار کردند سازمانشان از سیستم ارتباط با مشتریان (CRM) استفاده نمی‌کند. همچنین 42 درصد گفتند از آن تنها برای ذخیره‌سازی اطلاعات مشتریان کنونی و احتمالی بهره می‌‏گیرند.

بنابراین عجیب نیست که فروشندگان با مشکلات زیادی مواجه‌اند. بر اساس نظرسنجی سی‌اس‌او اینسایتس میان 1000 مدیر فروش، طی سال‌های 2012 تا 2019، موفقیت فروشندگان در تحقق اهداف سالانه کاهش یافته و از 63 به 57 درصد رسیده است.

وقتی از رهبران خواستند عملکرد تیم‌های خود را در 16 فعالیت فروش مختلف ارزیابی کنند، در 15 مورد عملکردشان را ضعیف‌تر از پنج سال گذشته دانستند. همچنین به ادعای مدیران فروشی که با آن‌ها صحبت کردیم، به‌تازگی عملکرد فروشندگان بدتر هم شده است.
خلاصه ایده

مسئله

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جیم دیکی محقق سیلز مستری، شرکت تحقیق مستقل و متخصص در حوزۀ فروش و فناوری هوش مصنوعی است.

بنسون شاپیرو استاد بازنشستۀ بازاریابی دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد است. بری تریلر هم‌‌بنیان‌گذار سیلز مستری است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *