مصاحبه

ثمره زندگی، مصاحبه با پتی اسمیت

از آلیسون برد در مجله مارس-آوریل 2023

banner

زندگینامه‌ی پتی اسمیت


پتی اسمیت در دهۀ پرتکاپوی 70، به «ملک‌الشعرای پانک» معروف شد؛ اما در ادامه از صحنه کناره‌گیری کرد تا تمرکزش را روی زندگی خانوادگی و نویسندگی بگذارد.

پتی اسمیت بعدها در سال 2010 با کتاب «فقط بچه‌ها»، شرح‌حالی از رابطه با همکار هنرمندش رابرت ماپلتورپ نوشت و برندۀ جایزۀ ملی کتاب آمریکا شد. جدیدترین اثرش «کتاب روزها»، اواخر سال گذشته منتشر شد.

«دوست دارم کنسرت‌های ما مردم را سرحال کند تا کارشان را به‌خوبی انجام دهند، گروه موسیقی خودشان را راه بیندازند، شعر بنویسند، برای اعتراض به خیابان‌ها بریزند یا رأی بدهند.»

مجله: کِی متوجه شدید باید حرفۀ شغلی خود را در زمینۀ هنر ادامه دهید؟


پتی اسمیت: هیچ‌وقت شعرها یا اجراهایم را به دید حرفۀ شغلی و کار تمام‌وقت نمی‌دیدم، زیرا همیشه شغل همزمان دیگری داشتم. از 16 سالگی در کارخانه کار می‌کردم.

وقتی به نیویورک رفتم، در کتاب‌فروشی‌ها مشغول شدم. باید برای گذران زندگی درآمد کسب می‌کردم و بحث کارهای هنری‌ام جدا بود. اما راک‌اندرول این دو زندگی مجزا را ادغام کرد؛ تور کنسرت می‌گذاشتم و درآمد خوبی از آن کسب می‌کردم.


این قدرت صحنه‌گردانی شما از کجا می‌آید؟


پتی اسمیت: برای خودم هم سوال است! خیلی اجتماعی نیستم و از مهمانی خوشم نمی‌آید اما وقتی جلوی 700 یا 70000 نفر روی صحنه می‌روم، احساس بسیار خوبی دارم.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آلیسون برد ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *