منابع انسانی

پنج مرحلۀ بلوغ؛ چطور از وعده‌ها به نتایج برسیم

از الا واشنگتن در مجله نوامبر-دسامبر2022

banner

خشونت‌های نژادی و واکنش مدیران


زمان قتل جرج فلوید در سال 2020، با تعداد زیادی مدیرعامل و مدیر منابع انسانی دربارۀ واکنششان به خشونت‌های نژادی تابستان آن سال صحبت کرده‌ام.

الگوی مشابهی را در پاسخ‌های رهبران دیدم: ابتدا نگرانی عمیق خود بابت مسئله را ابراز می‌کنند و سپس به کیفیت برنامه‌های تنوع، برابری و همه‌شمولی (DEI) سازمانشان می‌اندیشند.

مشتاق‌اند برنامه‌های سایر شرکت‌ها و پیشرفت خودشان در قیاس با آن‌ها را بدانند. خیلی از شرکت‌ها از همتایان خود تقلید می‏‌کنند؛ برای مثال بیانیۀ علنی در حمایت از رنگین‌پوستان منتشر می‌کنند یا از استراتژی‌های بالا به پایین خود برای کل سازمان می‌گویند.

اما این موضع‌گیری‌های بزرگ اغلب با شکست مواجه می‌شود، به‌گونه‌ای که رهبران تسلیم می‌شوند و می‌گویند: «تحقق DEI خیلی سخت است. باید خیلی وقت بگذاریم تا نتیجۀ اقداماتمان را ببینیم.»

در واقعیت هم DEI پروژۀ کوتاه‌مدتی نیست و اگر شرکت آمادۀ تصمیمات بزرگ خود نباشد، به‌احتمال‌ زیاد شکست می‌خورد و کماکان هیچ بهبودی در شرایط اقلیت‌ها رخ نمی‌دهد.

عجله در پیوستن به جنبش


از طرفی اعتبار سازمان نیز کاسته می‌شود و آن را با وعده‌های پوچ و متظاهرانه می‌شناسند. برای مثال خیلی از شرکت‌ها می‌خواستند با شتاب‌زدگی به جنبش سال 2020 بپیوندند. آن‌ها هزاران دلار صرف برنامه‌های برابری نژادی سازمان کردند، ولی سازماندهی مناسبی برای اجرایشان نداشتند. در نتیجه هیچ پیشرفتی در وضعیت کارکنان و جوامع حاصل نشد.

اما خبرهای خوب هم دارم. بیش از 40 سال تحقیق دانشگاهی و تجربۀ همکاری من با صدها شرکت، نشان می‌‏دهد اغلب آن‌ها مراحل مشخصی را در مسیر پیشرفت DEI خود طی می‌کنند. اگر بدانند شرکت در کدام مرحله قرار دارد، تمرکز برنامه‌های DEI خود را تعیین می‌کنند، بازدهی بیشتری از این اقدامات می‌گیرند و موانع احتمالی پیشرفت را کنار می‌زنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

الا واشنگتن روانشناس سازمانی؛ بنیان‌گذار و مدیرعامل الاویت سولوشنز، شرکت استراتژی DEI؛ استاد دانشکدۀ کسب‌وکار مک‌دانا در دانشگاه جرج‌تاون و یکی از مجریان پادکست «شایستگی فرهنگی» در «مرکز صدای سیاه‌پوستان» از موسسۀ گالوپ است. او نویسندۀ کتاب «سفر ضروری: پیشرفت حقیقی در زمینۀ برابری و همه‌شمولی» (انتشارات مجلۀ کسب‌وکار هاروارد، نوامبر 2022) است. که این مقاله از همین کتاب اقتباس شده است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *