کارآفرینی و استارتاپ‌ها

مدیرعامل تیلری از پیشگام بودن در یک صنعت مناقشه‌برانگیز می‌گوید

از برندان کندی در مجله مارس-آوریل 2020

bannerدر می 2010، کارمند یکی از شرکت‌های تابعه‌ی سیلیکون ولی بانک (SVB) بودم و تمام روز را صرف گفتگو با افراد باهوش می‌‏کردم – مدیرعامل‌ها و بنیان‌گذارهای کمپانی‌های دگرگون‌ساز که خواهان دستیابی به غیرممکن‌ها بودند. همین امر پنجره‏‌ی منحصربه‌فردی برای تیم من بود که رو به‌سوی محصولات، کمپانی‌ها و برندهای هنوز ناموجود باز می‌شد. مواردی که شاید در آینده به بازار می‌آمدند. یک روز بعدازظهر، من و کریستین گرو (یکی از دوستان قدیمی و همکارم در SVB) با یک استارتاپ کالیفرنیایی دیدار کردیم که خود را یک «کمپانی فناوری ماری‌جوانای طبی» می‌نامید. تیم، استراتژی یا مدل کسب‌وکار آن کمپانی را دوست نداشتیم، اما مشکل اصلی‌مان ناآشنایی با نحوه‌ی ارزیابی یک استارتاپ فعال در آن حوزه بود، زیرا هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم که ماری‌جوانا تبدیل به یک فرصت کسب‌وکار قانونی شود.

چند روز پس از جلسه، گزارش خبری NPR درباره‌ی «طرح 19» را شنیدم که قرار بود نوامبر همان سال در کالیفرنیا رأی‌گیری شود. «طرح 19» به دنبال قانونی کردن استعمال ماری‌جوانا توسط بزرگ‌سالان آن ایالت بود. کنجکاوی‌ام افزایش یافت و با مایکل بلو تماس گرفتم که دوستت و هم‌کلاسی‌ام در دانشکده‌ی کسب‌وکار بود. تا آن لحظه 15 ایالت آمریکا و 15 کشور دنیا، مصرف ماری‌جوانا برای کاربردهای طبی را قانونی کرده بودند. اما هیچ ایالت یا کشوری، مصرف آن برای «بزرگ‌سالان» یا «تفریح» را قانونی نکرده بود. اما من و کریستین و مایکل، کنجکاو شدیم که امکان‌پذیری این صنعت در حال شکوفایی را بررسی کنیم. بنابراین تماس‌های تلفنی و تحقیقات خود را آغاز کردیم.

چند ماه بعد، رأی‌دهندگان کالیفرنیا «طرح 19» را رد کردند. هرچند شکست به نظر می‌رسید، اما قدری آرام شدیم، زیرا نگران بودیم که مبادا خیلی دیر به این فرصت پرداخته باشیم. هرچند برآورد کمّی این صنعت دشوار بود، اما تخمین زده بودیم که استعمال قانونی ماری‌‌جوانا برای مصارف پزشکی و استعمال تفریحی و غیرقانونی آن مجموعاً به ارزش 40 الی 50 میلیارد دلار در آمریکا و 150 الی 200 میلیون دلار در کل دنیا برسد. یک صنعت به‌شدت گسیخته با کمپانی‌های نابالغ می‌دیدیم که فاقد برندهای جاافتاده و استانداردهای کیفی یکپارچه بود و محدودیت‌های شدیدی در زمینه‌ی دسترسی به سرمایه و رویکردهای مدیریت حرفه‌ای داشت. می‌توانستیم یک کمپانی تأسیس کنیم تا قبل از پیشرفت‌های متعاقب در زمینه‌ی قانونی‌سازی ماری‌جوانا، مزایای پیشگام بودن در این صنعت را تجربه کنیم.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *