کرونا و کسب‌وکار

آمریکا برای مبارزه با کرونا چه باید بکند؟

از  رانو اس. دیلون و  دیوید بی یِر و دِوابهاکتونی سریکریشنا در مجله

banner

اپیدمی ویروس کرونا در ایالات متحده به سرعت در حال گسترش است. ما علاوه بر مقیاس‌­های فاصله­‌گذاری اجتماعی مانند لغو کردن تجمعات عمومی و دورکاری، به یک راهکار سیستم بهداشتی احتیاج داریم که بر اساسِ تست گرفتن، سلامتی از راه دور[1]، و درمان برای دست یافتن به دو هدفِ مهم یعنی شکستن زنجیره‌­ی انتقال و افزایشِ حداکثریِ مراقبت از سیل بیمارانی باشد که پیش‌­بینی می­‌شود در هفته­‌های پیشِ رو با آن مواجه شویم.

با دوبرابر شدنِ این اپیدمی در هر هفته، باید بسیار سریع عمل کنیم و طی ۳۰ روزِ آینده، روشی سیستماتیک را ایجاد کنیم تا با سرعتِ هر چه تمام­تر افرادِ مبتلا را قبل از این که ویروس را به دیگران منتقل کنند شناسایی و ایزوله کنیم، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با علائم خفیف را در منزل کنترل و درمان کنیم، و بیمارستان­‌ها را به کسانی اختصاص دهیم که واقعا نیاز به درمانِ بیمارستانی دارند.

 

تست گرفتن


اگر ما در همین لحظه تک تکِ افراد مبتلا را شناسایی کنیم، می­‌توانیم آن ها را قبل از این که دیگران را آلوده کنند ایزوله و درمان کنیم، و این اپیدمی طی چند هفته به پایان خواهد رسید. اما به دلیل این که کووید-۱۹ موجب علائمی شبیه به آنفلوآنزا و چندین ویروسِ دیگر می­‌شود، شناساییِ افرادِ مبتلا بدون گرفتنِ تست غیرممکن است.

ما برای شناسایی سریع و موثر موارد ابتلا، باید از تعداد وسیعی از مردم تست بگیریم. تمام افرادی که علائمی شبیه به عفونت کووید-۱۹ دارند باید تست شوند. برای تخمین زدن این که این بیماری ممکن است چه تعداد از مردم را مبتلا کند، باید گفت که سال گذشته حدود ۱۰ درصد جمعیت ایالات متحده -بیش از ۳۰ میلیون نفر- به آنفلوآنزا مبتلا شدند.

گرفتنِ تست از تعداد زیادی از مردم در بیمارستان­‌ها و مطبِ پزشکان که ممکن است در این مکان­‌ها ویروس به طور ناخواسته منتشر شود، ایده­‌ی خوبی نیست. باید در هر شهر، شهرک، و بخش مکان­‌هایی که از روش واکنش زنجیره‌‌ای پلیمراز یا پی سی آر استفاده می­‌کنند برای گرفتنِ تست ایجاد شوند تا مردم بتوانند بدون تاخیر یا بدونِ نیاز به وقتِ قبلی به این مکان­‌ها به عنوان مراکز گردآوریِ نمونه در محله­‌ها و جوامعِ کوچک­تر مراجعه کرده و تست دهند. این مکان­‌ها می‌تواند به عنوان مراکز تست تصادفی[2]، تست افرادِ پیاده[3]، یا -همانطور که در کره جنوبی، بریتانیا، و حالا سیاتل و نوادا انجام شد- تست در خودرو[4] راه‌­اندازی شوند که در این مراکز پرسنلِ باتجربه با پوشش محافظ می‌­توانند در عرضِ حدودا ۱۰ دقیقه بیماران را بررسی کرده و از افراد با علائم مربوطه نمونه‌گیری کنند. این نمونه‌‌ها را می‌­توان به آزمایشگاه‌های تست پی سی آر فرستاد و سپس نتیجه­‌ی تست از طریق تلفن به بیماران اطلاع داده می­‌شود. تا زمانِ مشخص شدن جواب تست، به بیمارانی که علائم خفیف دارند توصیه می­‌شود خودشان را در خانه قرنطینه کنند. بقیه کسانی که علائم شدید دارند، باید فورا به بیمارستان منتقل شوند.

برای کسانی که نمی­‌توانند خودشان برای دادنِ تست مراجعه کنند، مانند سالمندانِ زمین­‌گیر، باید پرسنل باتجربه از مراکز بهداشت محلی برای نمونه­‌گیری به منازل این افراد اعزام شوند. باید گزینه­‌ی دریافتِ کیت­‌های تست خانگی نیز برای مردم میسر شود تا آنها نیز بتوانند از خودشان به وسیله نمونه بگیرند و نمونه‌­ها را برای آزمایش ارسال کنند.

بالاخره چالشِ آزمایشِ همگانی با یک تست تشخیصیِ سریع می­‌تواند موثر و کارآمد باشد؛ مانند نوارهای تست­‌ بارداری که در دسترس همگان قرار دارند، می‌­تواند توسط خود فرد هم انجام شود و نتیجه­‌ی آنها طی چند دقیقه مشخص می­‌شود. اگرچه در حال حاضر چندین تستِ سریع ساخته شده‌­اند، اما مشخص نیست که هر یک از آنها چه زمانی برای استفاده عموم آماده خواهند شد. با این حال، همزمان با رشد سریعِ این اپیدمی و به دلیل نیاز به افزایش و تسریعِ شناسایی، نمی‌­توان منتظر یک تستِ سریع ماند و نیازی هم به چنین تستی نیست- چین توانست نتایج پی سی آر را در عرضِ همان روز مشخص کند، در مقایسه با ایالات متحده که زمانی معادلِ ۴۸ ساعت یا بیشتر برای مشخص شدنِ نتایج تست لازم است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

 رانو اس. دیلون پزشک، استاد دانشکده پزشکی هاروارد، و پزشک بیمارستان زنان برینگهام در بوستون است. او بر روی ساخت سیستم­های بهداشتی در کشورهای در حال توسعه کار می­کند و در طول اپیدمی ابولا، مشاورِ رئیس جمهور خلیج گینه بود. او در طوفان کاترینا و زمین لرزه­ی سال ۲۰۱۰ در هائیتی، به عنوان پزشکِ امدادگر فعالیت داشت.

 دیوید بی یِر مدیر عامل شرکت بِی سیتی کَپیتال است. او قبلا چندین نقش رهبری در بخش­های مختلف دولت، سیاست، و تکنولوژی را بر عهده داشت، از جمله مشاور ارشد سیاست داخلی، نایب رئیس شرکت اَل گور، نایب رئیس امور دولتی و سیاسی در شرکت جِنِن تِک، معاون ارشد امور مدیریت جهانی شرکت اَمژِن، و مشاور کمیته قضایی ایالات متحده.

دِوابهاکتونی سریکریشنا موسس Patient Knowhow است که متصدی محتوای آموزشیِ بیماران بر روی یوتیوب می­باشد. او بر روی واکنش به شیوع ابولا در خلیج گینه کار می­کرد.  

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *