اشتراک رایگان

این را خودم نوشته‌ام (جدی می‌گویم)

از ادی ایگنیشس در مجله جولای-اگوست 2023

banner

وقتی اواخر سال گذشته، چت‌جی‌پی‌تی و سایر پلتفرم‌های هوش مولد برای اولین‌بار در دسترس عموم قرار گرفتند، خیلی از ما بی‌صبرانه منتظر استفاده از این فناوری بودیم. ابتدا با آن شوخی می‏‌کردیم و چنین دستوراتی به آن می‏‌دادیم: «آهنگ بیتلز را به‌سبک مجلۀ کسب‌وکار هاروارد بنویس.» سپس سعی کردیم آن را «خراب» کنیم و سؤالات این‌چنینی می‏پرسیدیم: «آیا مثل انسان‌ها عاشق می‌شوی؟» اما اکنون جدی‌تر شده‌ایم و به دنبال بهره‌برداری واقعی و درست از آن هستیم؛ احتمال می‌دهم شما و شرکت‌تان در چنین مرحله‌ای باشید.

توجین ایپن و همکارانش در مقالۀ «هوش مصنوعی مولد و بهبود خلاقیت انسان» که روی جلد این شمارۀ مجله هم آمده است، توصیه‌هایشان برای بهره‌برداری بهتر از هوش مصنوعی مولد و بهبود نوآوری سازمان‌ها را مطرح می‌کنند. آن‌ها می‌نویسند: «این فناوری ضمن بهبود خلاقیت کارکنان و مشتریان، به طراحی و شناسایی ایده‌های جدید کمک می‌کند و کیفیت ایده‌های خام را افزایش می‌دهد.» هرچند بسیاری از ما پلتفرم‌های هوش مصنوعی مولد را با دستورات متنی امتحان کرده‌ایم، مؤلفان از این ابزارها برای طراحی تصاویر استفاده کرده‌اند. در یکی از نمونه‌ها، ابزار هوش مصنوعی را برای ساخت 20 طرح مفهومی صندلی با الهام از شکل‌های پروانه و فیل به‌کار بردند؛ کاری که در عرض چند ثانیه انجام داد.

به‌تدریج فرصت‌ها و ریسک‌های حاصل از این فناوری جدید نمایان می‌‏شود. اما با اطمینان می‌توان گفت در صورت تسلط بر این ابزارها، خیلی از مشاغل ما تغییر خواهند کرد. اگر خوش‌شانس باشیم، هوش مصنوعی مولد کمک می‌کند تا روش‌های کاملاً جدیدی برای ارزش‌آفرینی بیابیم؛ همان نقشی که پیش‌‌تر، ماشین‌حساب و اینترنت ایفا کردند. سفر بسیار جالبی خواهد بود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *