مقالات کوتاه

خلاصه چند مقالۀ کوتاه

banner

آسمان آفتابی، طرز فکر ابری؟


شاید بهتر است رئیس شما گزارش ارزیابی عملکردتان را در روزی آفتابی بنویسد. وقتی هوا آفتابی باشد، بازده سهام بالاتر است و مشتریان هم انعام‌های سخاوتمندانه‌تری می‌دهند؛ شاید به این خاطر که هوای آفتابی روحیۀ مردم را بهتر می‌کند. آیا آب‌وهوای خوب روی ارزیابی‌ عملکرد کاری شما نیز تاثیر می‌گذارد؟

در همین راستا، محققان نقش آب‌وهوا بر «اثر سرریز» را بررسی کردند. اثر سرریز یعنی تاثیری که نمرۀ ارزیابی عینی ما بر قضاوتمان از پدیده‌های شهودی و بی‌ربط می‌گذارد. محققان یادداشت‌ها و نظرات همکاران دیوید ساتون را در اختیار 600 شرکت‌کنندۀ آمریکایی گذاشتند و از آن‌ها خواستند عملکرد دیوید در اداره را ارزیابی کنند (پدیده‌ای شهودی). گروهی از شرکت‌کننده‌‌ها ارزیابی خود را در یکی از روزهای آفتابی ابتدای تابستان انجام دادند، درحالی‌که ارزیابی گروه دوم در روزی ابری صورت گرفت (برنامه‌ریزی محققان بر اساس پیش‌بینی آب‌وهوا انجام شد). اغلب شرکت‌کنندگان، امتیاز فروش ساتون را پیش از ارزیابی خود مشاهده کردند (معیاری بی‌ربط به عملکرد اداری دیوید). گروه مبنا اطلاعات فروش دیوید را مشاهده نکرد تا تنها تاثیر وضعیت آب‌وهوا بر ارزیابی شهودی آن‌ها سنجیده شود.

آب‌وهوا تاثیری بر ارزیابی شهودی گروه مبنا نداشت و بدون توجه به بارانی یا آفتابی بودن هوا، متوسط ارزیابی‌ها مشابه بود. اما آب‌وهوا تاثیر خودش را بر اثر سرریز گذاشت: وقتی خورشید در مناطق شمال شرق و غرب میانۀ آمریکا می‌درخشید، ارزیابی‌های عینی و شهودی شرکت‌کنندگان به همدیگر نزدیک‌تر بود (هرچند چنین تاثیری در سایر مناطق آمریکا مشاهده نشد). محققان می‌نویسند: «ظهور مجدد آفتاب پس از زمستان‌های نسبتاً طولانی و ناخوشایند شمال شرق و غرب میانۀ آمریکا، اثر سرریز را افزایش می‌دهد».

مطالعات پیشین از تاثیر آب‌وهوا بر پردازش اطلاعات انسان‌ها می‌گویند، به‌گونه‌ای که آفتابی بودن هوا موجب اتکای بیشتر ما به کلیشه‌ها می‌شود. اما نظرسنجی‌های بعدی این آزمایش، هیچ نشانه‌ای از ربط آب‌وهوا به روحیۀ انسان نشان ندادند. محققان نتیجه می‌گیرند: «شاید آب‌وهوای ابری موجب نکته‌‌بینی و ارزیابی قاعده‌مندتر ما شود، اما این موضوع هیچ ربطی به وضع روحی ما ندارد. هرچند آب‌وهوا خارج از کنترل انسان است، اما درک تاثیر آن بر ارزیابی‌های شهودی به سازمان اجازه می‌دهد تا اقدامات لازم برای مقابله با این اثرات را انجام دهد».

دربارۀ تحقیق: تاثیر آب‌وهوا بر ارزیابی شهودی عملکرد»، نوشتۀ کارولین دلر و جرمی میکلز، در حال تحقیق
راهکاری برای تشویق مصرف‌کنندگان به خرید محصولات بهتر


بر اساس یکی از استراتژی‌های متداول بازاریابی، مدیران قیمت‌های اندکی پایین‌تر از رند -نظیر 9.99، 79.95 یا 399.990 دلار- تعیین می‌کنند. زیرا همان چند سنت یا دلار پایین‌تر نیز باعث می‌شود مصرف‌کننده آن جنس را ارزان‌تر قلمداد کند. اما تحقیقی جدید به این استثنای مهم اشاره می‌کند: اگر به دنبال بیش‌فروشی هستید، تعیین قیمت رند یا اندکی بالاتر از آن برای محصول پایه، به نتایج بهتری ختم می‌‏شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *