مقالات کوتاه

خلاصه چند مقاله

banner

آیا دوران «آراستگی بالاتنه» به پایان رسیده است؟


ترکیب لباس رسمی برای بالاتنه و لباس راحتی پایین‌تنه، یکی از رسوم متعارف برای تماس‌های ویدئویی دوران پاندمی شده است. بر اساس یکی از نظرسنجی‌ها، 75 درصد از دورکارها به همین شکل لباس می‌‌پوشند و خرده‌فروش‌ها از کاهش فروش شلوار نسبت به پیراهن می‌گویند. اما به ادعای تحقیقی جدید، شاید این ترکیب پوشاک روی روحیۀ افراد تاثیر بگذارد.

محققان در اولین آزمایش از 177 شرکت‌کننده خواستند تا لباس عادی بپوشند. هدف از این آزمایش، ایجاد مبنایی برای مقایسه بود. سپس به آن‌ها گفتند که طی سه روز آتی، با ترتیب کاملاً تصادفی سه نوع پوشاک متفاوت بپوشند: لباس متعارف برای محیط کار، لباس راحتی خانه و ترکیب لباس کاری برای بالاتنه/لباس راحتی در پایین‌تنه. بر اساس نتایج نظرسنجی‌های روزانه، پوشیدن لباس راحتی خانه، حس صداقت بیشتری نسبت به لباس کار و ترکیبی ایجاد می‌کرد. همین احساس موجب افزایش تعلق خاطر و اشتیاق کارکنان می‌شد.

آزمایش دوم طی دو روز برگزار شد و 238 نفر در آن شرکت کردند. در روز اول دورکاری، کارمندان مثل همیشه لباس پوشیدند. اما روز دوم به‌طور تصادفی دسته‌بندی شدند و هر کدام یکی از سه نوع پوشاک بالا را پوشیدند. باز هم پوشیدن لباس راحتی موجب افزایش حس صداقت و تعلق خاطر شرکت‌کنندگان می‌شد.

به گفتۀ محققان، مفهوم نمادین هر لباس روی روحیۀ فرد اثر می‌گذارد. به‌گونه‌ای که تناسب پوشاک با موقعیت باعث افزایش حس تعادل و ناهمگونی آن موجب تناقض می‌شود. تلفیق پوشاک راحتی و رسمی، ترکیبی از احساسات مربوط به محیط خانه (حس راحتی) و کار (حس انجام وظیفه) را تحریک می‌کند. در همین راستا پوشیدن لباس راحتی موجب افزایش بهره‌وری شرکت‌کنندگان آزمایش‌های ما می‌شد.

محققان می‌نویسند: «بر خلاف ادعاهای مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی، شاید ترکیب لباس رسمی و راحتی گزینۀ ایده‌آلی برای دورکارها نباشد. اگر هنگام کار در محیط خانه همان لباس‌های راحتی همیشگی را بپوشید، احساس خوشایندتری خواهید داشت و این به نفع شما و سازمانتان است». حتی به اعتقاد محققان، کارفرمایان می‌توانند قوانین پوشش رسمی در محیط کارشان را اصلاح کنند.

دربارۀ تحقیق: «هماهنگی یا تناقض لباس؟ تاثیر پوشاک بر حس صداقت، قدرت و تعلق خاطر دورکارها»، نوشتۀ اریکا بایلی، بلین هورتون و آدام گالینسکی، اکتشافات آکادمی مدیریت، در دست چاپبرای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *