مقالات کوتاه

خلاصه چند مقالۀ کوتاه

banner

لزومی ندارد اهمیت تنوع را توضیح دهید.


وقتی کمپانی‌ها به دنبال افزایش تنوع کارمندان خود هستند، اغلب علت اهمیت این قضیه را در وب‌سایت، مقالات و بلاگ‌های خود توضیح می‌دهند. اما محققان طی مجموعه‌ای از مطالعات با مشارکت هزاران نفر، نشان دادند توضیح دادن سازمان دربارۀ این تلاش‌ها، همچون شلیک تیری در پای خودش است.

محققان ابتدا بیانیه‌‌های تنوع کمپانی‌های فورچون 500 را تحلیل کردند. اکثر آن‌ها -حدود 80 درصد- انگیزۀ تجاری تنوع یا مزایای احتمالی آن برای بهبود عملکرد سازمان را شرح دادند؛ 1 تا 5 درصدشان بحث عدالت را مطرح کردند؛ سایرین هم هیچ علتی نیاوردند. سپس محققان پنج آزمایش دیگر انجام دادند. شرکت‌کنندگان نسخه‌های متفاوتی از بیانیۀ تنوع یک کمپانی ساختگی را می‌خواندند و سپس از احساس تعلق و تمایل خود برای پیوستن به آنجا می‌گفتند. اقلیت‌های شرکت‌کننده در آزمایش‌های مختلف -دگرباش‌ها، سیاه‌پوستان و کارجویان زن در رشته‌های STEM- پس از مطالعۀ انگیزۀ تجاری سازمان، حس تعلق و تمایل کمتری به کار در آنجا داشتند. بر اساس نتایج برخی آزمایش‌ها، پاسخ‌دهندگان حس می‌کردند سازمان،‌ آن‌ها را نه به‌خاطر استعداد بلکه از دریچۀ هویت اجتماعی‌شان می‌بیند. در نتیجه‌ای غیرمنتظره، حتی مطرح کردن بحث عدالت نیز واکنش‌های مشابهی به همراه داشت، هرچند شدت آن بسیار کمتر از انگیزۀ تجاری بود. محققان می‌نویسند: «بیان علت و انگیزه‌های خاص برای اهداف تنوع سازمان، اقلیت‌ها را از سایرین جدا می‌کند و به همین دلیل، نتیجۀ معکوسی خواهد داشت. شاید بهتر است سازمان‌ها تنها از پایبندی خود به رعایت تنوع بگویند و هیچ توجیهی برای آن نیاورند».

دربارۀ تحقیق: «بیان انگیزۀ تجاری برای تنوع، نتیجۀ عکس می‌‏دهد: اثرات مضر استفادۀ ابزاری از تنوع بر حس تعلق گروه‌های اقلیت»، نوشتۀ اورین جورجاک و آنتا راتان، مجلۀ شخصیت و روانشناسی اجتماعی، در دست چاپ
شاید تلاش شما برای ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، خیلی هم مفید نباشد.
همگی مزایای فاصله گرفتن از دستگاه‌‌های دیجیتال را شنیده‌ایم، حتی اگر این دوری تنها 24 ساعت باشد. گفته می‌شود این وقفه‌ها موجب افزایش اعتمادبه‌نفس، کاهش رقابت‌پذیری اجتماعی و ترسِ از دست دادن فرصت‌‌ها می‌شود. از طرفی می‌گویند دوری از شبکه‌های اجتماعی، فرصت لازم برای برقراری روابط شخصی پربارتر را فراهم می‌کند. بااین‌حال مطالعات صورت‌گرفته برای بررسی این اثرات، نتایج متناقضی دارند. پس یک تیم تحقیقات بین‌المللی تصمیم گرفت با طراحی آزمایشی سازمان‌یافته، مزایای روان‌شناختی ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی را بررسی کند.

محققان آزمایش خود را با مشارکت 600 دانشجوی کارشناسی در سه کشور آمریکا، انگلستان و هنگ‌کنگ انجام دادند. در این آزمایش دوروزه، شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی در دو گروه مختلف جای گرفتند. یکی از گروه‌ها روز اول به رسانه‌های اجتماعی سر نزد و گروهی دیگر روز دوم. در روز دیگر می‌توانستند مثل حالت عادی از پلتفرم‌های دیجیتال استفاده کنند. پرسشنامه‌ای برای سنجش آسایش افراد طراحی شده بود و باید غروب هر دو روز به آن پاسخ می‌دادند. بر خلاف انتظار محققان، این خودداری یک‌روزه تاثیر چشمگیری بر احساس مثبت یا منفی، اعتماد‌به‌نفس یا رضایت روزمرۀ شرکت‌کنندگان نداشت. اگر هم تاثیری گذاشت، در راستای کاهش رضایت روزمره و تعلق خاطر اجتماعی افراد بود؛ هرچند پس از کنترل جنسیت، این تاثیر منفی نیز خیلی چشمگیر نبود. در یکی دیگر از نتایج غافلگیرکننده، اوقات فراغت از شبکه‌های اجتماعی، صرف سایر گونه‌های تعامل اجتماعی نمی‌شد. چه‌بسا آن روزها تعامل رودررو، تلفنی و ایمیلی مردم کمتر هم می‌شد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *