مدیریت سازمان

رویکردی بهتر به‌منظور جلوگیری از تخلفات کارکنان

از ویکه شولتن و فمکه دی‌فرای و تی بسیو در مجله می-جون2022

banner

برای تکمیل روش‌های سنتی مدیریت ریسک، از تلنگر استفاده کنید.

با وجود اصلاحات اساسی نظارتی پس از بحران مالی سال 2008، شرکت‌های مالی همچنان گرفتار کلاهبرداری‌ها و سایر تخلفات اخلاقی هستند.

در نتیجۀ این موضوع، این شرکت‌ها در سال 2020، روی‌هم‌رفته مبلغ 400 میلیارد دلار جریمه پرداخت کردند. تحقیق دانشکده کسب‌وکار هاروارد روی چند نمونه از مجموع 500 شرکت برتر لیست فورچون در سال 2019، نشان داد که این شرکت‌ها به طور میانگین، هر هفته با بیش از دو مورد از تخلفات اثبات‌شدۀ درون‌سازمانی روبه‌رو می‌شوند.

برای کارشناسان مدیریت ریسک بیش‌ازپیش روشن شده است که رویکرد سنتی به‌منظور جلوگیری از روی‌دادن تخلف در شرکت‌ها -تحمیل قوانین رسمی و سرمایه‌گذاری روی یک عملکرد مطیعانۀ خشک به‌منظور اطمینان از پایبندی موسسات، مدیران و کارکنان به این قوانین- نمی‌تواند به خودی خود از شرکت‌ها محافظت کند. به همین دلیل طی سال‌های اخیر با تشویق نهادهای نظارتی -ازجمله بانک فدرال رزرو نیویورک- موسسات مالی شروع به اتخاذ رویکرد مکملی کرده‌اند که بعد رفتاری را در بر می‌گیرد. این رویکرد که گاهی مدیریت ریسک رفتاری نامیده می‌شود، بیان می‌کند رفتار در محل کار ناشی از عوامل شغلی از این قبیل است: تیم‌هایی که کارکنان در آن عضو هستند، اهدافی که باید به آنها دست یابند، راهنمایی مستقیمی که دریافت می‌کنند و فرآیندهایی که با آن کار می‌کنند.
خلاصه ایده

مسئله

باوجود اصلاحات نظارتی پس از بحران مالی 2008، شرکت‌های مالی همچنان گرفتار تخلفات اخلاقی هستند و از آن موقع مجموعاً بیش از 400 میلیارد دلار جریمه پرداخت کرده‌اند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ویکه شولتن کارشناس علوم رفتاری در سم هود، شرکت مشاورۀ استراتژی در هلند و رئیس سابق تیم ریسک رفتاری در تیم حسابرسی داخلی شرکت نت وست در لندن است.

فمکه دی‌فرای استاد تمام دانشگاه گرونینگن، در هلند و عضو هیئت مدیرۀ سم هود است.

تی بسیو کارشناس ارشد در بخش تغییر رفتاری در سم هود، استاد تمام رهبری در دانشکده مدیریت IESEG، در فرانسه و همکار تحقیق در کی یو لوون در بلژیک است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *