تحقیق و توسعه

روشی بهتر برای بهره‌گیری از داده‌ها

از تیم فانتین و ویرال دسای و کیوان روشن‌کیش در مجله جولای-آگوست2022

banner

هرچند تمام کمپانی‌ها قدرت داده را می‌دانند، اما اغلب نمی‌توانند از پتانسیل کامل آن استفاده کنند. مشکل اینجاست: سرمایه‌گذاری روی داده‌کاوی باید علاوه بر نمایش ارزش‌‏های کوتاه‌مدت، بستر لازم برای کاربرد بلندمدت داده‌ها را فراهم کند؛ آن‌هم در شرایطی که فناوری‌های داده‌ای با سرعت غیرمنتظره‌ای تغییر می‌کند، انواع داده‌های جدیدی ظاهر می‌شود و حجم داده‌ها مدام افزایش می‌یابد.

تجربۀ دو کمپانی بین‌المللی، ضعف مهم‌ترین استراتژی‌های کنونی در مدیریت این چالش‌ها را نشان می‌دهد. نخست باید به یکی از بانک‌های بزرگ آسیا-اقیانوسیه اشاره کنم که از روش «بیگ بنگ» استفاده کرد. آن‌ها تصور می‌کردند می‌توانند در یک ومرحله، کل داده‌های موردنیاز تیم‌های تحلیل و کاربران را جمع‌آوری کنند. بنابراین برنامۀ بسیار بزرگی برای طراحی گذرگاه‌های داده و استخراج، غربالگری و گردآوری تمام داده‌های سیستم‌ها ترتیب دادند، آن‌هم بدون اینکه زمان زیادی صرف همسوسازی این پروژه با نیازهای سازمان کنند. بانک حدود سه سال زمان برای ساخت این پلتفرم جدید گذاشت، اما در نهایت تنها برخی کاربران از آن استفاده می‌کردند، ازجمله آن‌هایی که به دنبال داده‌های خام پیشین برای تحلیل‌های اختصاصی خودشان بودند. همچنین خیلی از کاربردهای احتمالاً مهم نظیر فید دادۀ آنی برای برآورده‌سازی نیازهای اختصاصی مشتریان را نادیده گرفته بودند. در نتیجه ارزش‌ها و مزایای این برنامه در حد انتظار نبود.
خلاصه مقاله

ایده

هرچند به‌کارگیری داده‌ها نقش مهمی در پیشرفت سازمان دارد، اما اغلب کمپانی‌ها استراتژی‌ کارآمدی برای استفاده از این فرصت ندارند.

علت

اغلب اوقات از داده‌های کنونی نمی‌توان برای کاربردهای آتی استفاده کرد. هر تیم مجموعه داده‌های اختصاصیِ متناسب با کاربردهای خودش گردآوری می‌کند؛ بنابراین به‌کارگیری این داده‌ها برای سایر کاربردها ساده نیست.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

تیم فانتین شریک مک‌کینزی در دفتر سیدنی و رهبر کوانتوم‌بلک در کشور استرالیا است که یکی از شرکت‌های تحلیل پیشرفته‌ی متعلق به مک‌کینزی محسوب می‌شود.

ویرال دسای متخصص ارشد کوانتوم‌بلک، واحد هوش مصنوعی مک‌کینزی، در دفتر سیدنی است.

کیوان روشن‌کیش شریک ارشد مک‌کینزی در دفتر نیویورک است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *