اقتصاد و جامعه

ایجاد یک زنجیره‌ی تامین شفاف

از ویشال گار و آبهیناو گایها در مجله می-جون 2020

bannerبلاک‌چین می‌تواند موجب افزایش اعتماد، بهره‌وری و سرعت شود

بلاک‌چین یا همان فناوری نگه‌داری سوابق دیجیتال که اساس بیت‌کوین و سایر شبکه‌های ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد، یک عامل دگرگون‌ساز در دنیای مالی است. اما یکی دیگر از کاربردهای امیدوارکننده‌ی این فناوری، در حوزه‌ی مدیریت زنجیره‌ی تامین است. بلاک‌چین می‌تواند با فراهم‌سازی امکان تحویل سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر، بهبود پایش و ردیابی محصولات، بهبود هماهنگی میان شرکا، و تسهیل پروسه‌ی تامین مالی، نقش به‌سزایی در ارتقای زنجیره‌های تامین ایفا کند.

به‌منظور درک بهتر این فرصت، هفت شرکت بزرگ آمریکایی را مطالعه کردیم که پیشگامان مدیریت زنجیره‌ی تامین هستند و تلاش می‌کنند از بلاک‌چین برای حل چالش‌های پیش روی خود بهره بگیرند. این کمپانی‌ها – کورنینگ، امرسون، هیوارد، آی‌بی‌ام، مسترکارد و دو شرکت دیگر که نمی‌خواستند نامشان افشا شود – در صنایع گوناگونی کار می‌کنند: تولید، خرده‌فروشی، فناوری و خدمات مالی. برخی از آن‌ها بررسی‌های اولیه‌ی خود را بر روی بلاک‌‌چین انجام می‌دهند، تعداد اندکی از آن‌ها نسخه‌های آزمایشی ساخته‌اند و البته گروهی هم بیشتر پیش رفته و در حال همکاری با شرکای زنجیره‌ی تامین برای توسعه‌ی کاربردهای مناسب هستند. این مقاله حاوی یافته‌های ما درباره‌ی وضعیت کنونی، مزایای احتمالی بلاک‌چین، و تفاوت‌های بهره‌برداری از بلاک‌چین در زنجیره‌های تامین نسبت به کاربرد آن در ارزهای دیجیتال است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ویشال گار پروفسور مدیریت تولید و استاد عملیات، فناوری و مدیریت اطلاعات دانشکده‌ی کسب‌وکار اس‌سی جانسون در دانشگاه کورنل است.

آبهیناو گایها مدیر محصول گوگل است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *