تحقیق و توسعه

«کسب‌‎وکارها برای ارزش‌آفرینی در جامعه وجود دارند»

از ادی ایگنیشس در مجله مارس-آوریل 2018

banner

گفتگوی ادی ایگنیشس با کنت فریزیر، مدیرعامل مِرک

داستان کنت فریزیر فراتر از مدیرعامل‌‎های معمولی است. او در یکی از محله‌های پرخشونت فیلادلفیا بزرگ شد. تحصیلات او متمرکز بر امور حقوقی مشاغل بود. او یکی از اعضای خانواده‌ی کوچک مدیرعاملان آفریقایی-آمریکایی در فهرست 500 کمپانی برتر فورچون محسوب می‌شود.

فریزیر قطعاً دل به دریا زده است. به‌عنوان مشاور عمومی مرک، او پروسه‌ی دفاع از کمپانی در محکمه‌های قضائی که به مسکن ویوکس مربوط می‌شدند را بر عهده گرفت. از زمانی که در سال 2011 مدیرعامل شد، او را به خاطر ایجاد ثبات در مرک تحسین می‌کنند – این کار در صنعتی که با تغییر عجین شده آسان نیست. او ویژگی تحقیق و توسعه در کمپانی را بازگرداند و بر طرح‌های جدید و امیدوارکننده‌ای همچون داروی سرطان کیترودا نظارت کرد.

فریزیر در آگوست 2017 و پس از یک راه‌پیمایی قدرت سفیدپوست در شارلوتزویل، به خشونت و کشتار علیه مخالفان اعتراض کرد و در سطح ملی مورد توجه قرار گرفت. وقتی رئیس‌جمهور ترامپ نظرات به‌ظاهر دلسوزانه‌ای را درباره‌ی خودبرترپندارهای سفیدپوست بیان کرد، فریزیر نتوانست ساکت بماند. او بیانیه‌ای را منتشر کرد و گفت که «مسئولیت ایستادگی علیه تعصب و افراطی‌گری» را بر دوش خود می‌بیند و از تیم مشاوره‌ی تولید آمریکایی در کابینه‌ی رئیس‌جمهور کناره‌گیری نمود. سایر اعضا نیز که از حرکت فریزیر الهام گرفته بودند، استعفا دادند و کاری کردند که ترامپ مجبور به انفصال تیم‌های مشاوره‌ی کاری خود شود.

فریزیر که 63 ساله است، در مقر مرک واقع در کنیلورث نیوجرسی، نشستی با اچ‌بی‌آر داشت که با ماشین 45 دقیقه تا منهتن فاصله دارد. در آن نشست درباره‌ی آینده‌ی کسب‌وکار داروسازی، مشکلات پایدار روابط نژادی در محیط کار و اینکه رودروی دونالد ترامپ ایستاد، بحث گردید. اینجا یک نسخه‌ی ویرایش‌شده از این گفتگو آمده است.

اچ‌بی‌آر: شما به مدت هفت سال یک کمپانی واقع در فهرست 500 شرکت برتر فورچون را هدایت می‌کنید، اما احتمالاً بیشترین توجه زمانی به سمتتان آمد که تصمیم به استعفا از تیم مشاوره‌ی رئیس‌جمهور ترامپ گرفتید. اگر دوباره مجبور به انجام این کار شوید، آیا مسیر متفاوتی را می‌روید؟

فریزیر: وقتی اتفاقات شارلوتزویل را دیدم و وقتی نظرات را راجع به آن شنیدم، عمیقاً حس کردم نباید کاری را انجام دهم که اتفاقات رخ‌داده و بیانات گفته‌شده را تایید کند. از هیئت‌مدیره نظرشان را پرسیدم، زیرا می‌خواستم ارزش‌های کمپانی را از زبان خودم بیان کنم. انتظار نداشتم که چنین موجی را ایجاد کند. اما باز هم بعید می‌دانم که مسیر متفاوتی را بروم.

رئیس‌جمهور با یک توئیت انتقادی به این قضیه پاسخ داد. آیا این امر تاثیری بر شما یا کسب‌وکار مرک داشت؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *