اشتراک رایگان

یادداشت سردبیر:حرکت مدیر عامل‌ها به سمت نزاع‌ها

از ادی ایگنیشس در مجله ژانویه-فوریه 2018

bannerروزی روزگاری مدیرعامل‌ها از جنجال‌های سیاسی دوری می‌کردند. چه کسی می‌توانست سرزنششان کند؟ اظهارنظر در مورد موضوعات تفرقه‌انداز می‌تواند مشتریان بالقوه‌ی زیادی را از شما دور و البته همان تعداد را به سمتتان جذب کند. منظورم این نیست که رهبران شرکت غیرسیاسی بودند. آن‌ها و سازمان‌هایشان از دیرباز در کمیته‌های سیاسیِ پشتیبانی از احزاب حضور داشتند و برای ایجاد قوانین و مقرراتی که مستقیما بر کسب‌وکارهایشان تاثیر می‌گذارند، لابی می‌کردند.

هم‌اکنون تمامی این شروط برداشته شده‌اند. تغییرات اجتماعی و وقفه‌های دولت، به‌خصوص در ایالات متحده، مدیرعامل‌ها را مجبور می‌کند که در مورد مجموعه‌ای از موضوعات مجادله‌برانگیز صحبت کنند. رهبرانی نظیر تیم کوک از اپل، مارک بنیاف از سیلزفورس و کنت فریزیر از مرک، از جنبش‌هایی دفاع کرده‌اند که ارتباط بدیهی و واضحی با کمپانی‌هایشان نداشتند. در میان مسائلی که در موردشان موضع گرفتند می‌توان به هم‌جنس‌گرایی، مهاجرت، نژادپرستی و محیط زیست اشاره نمود.

همان‌طور که رانی چترجی از دانشکده کسب‌وکار فوکوا در دوک و مایک تافل از دانشکده کسب‌وکار هاروارد در مقاله‌ی «نسل جدید مدیرعاملان کنشگر» (صفحه‌ی ۶۶) ذکر کرده‌اند، این جسارت نوین غالبا به خاطر عقاید شخصی به وجود می‌آید.اما برخی مدیران عامل، نظیر چترجی و تافل نیز به این مباحث می‌پیوندند، زیرا فضای در حال تغییر کسب‌وکار، چنین موضوعی را طلب می‌کند. امروز سهامداران، کارکنان، شرکا و مشتریانشان، انتظار موضع گرفتن از سوی آن‌ها را دارند. اگرچه دست‌کاری در بافت انگیزه‌های کنونی دشوار است، اما طبیعتا هرقدر مدیرعامل‌های بیشتری به اثبات دیدگاه‌هایشان بپردازند، تعداد افراد بیشتری برای پیروی از آن‌ها جسارت پیدا می‌کنند. همچنین امروزه ناتوانی در پاسخ‌گویی به پرسش‌های منازعه‌برانگیز را نوعی بیانیه و برانگیزش خاص قلمداد می‌کنند. همان‌طور که چترجی و تافل می‌گویند «بیش از پیش، کنشگریِ مدیرعامل‌ها پیامدهای استراتژیک به همراه دارد: در عصر توئیتر، سکوت باعث می‌شود بیشتر انگشت‌نما – و مهم – شوید». ممکن است به‌زودی غیرسیاسی بودنِ رهبران، اقدامی نادرست قلمداد شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *