امور مالی و سرمایه‌گذاری

کاهش هزینه‌ها برای افزایش قدرت سازمان

از پل لینواند و سوندار سابرامانیان و وینی کوتو در مجله جولای-اگوست 2023

banner

وقتی شرایط اقتصاد بی‌ثبات باشد، خیلی از رهبران سراغ دستاویز همیشگی و قدیمی خود می‌روند: کاهش هزینه‌ها. در شرایطی که خیلی چیزها خارج از کنترل ما به نظر می‌رسند، هزینه‌ها تا حدود زیادی قابل کنترل‌اند. اما اگر تنها هدف سازمان از کاهش هزینه‌ها صرفه‌جویی کوتاه‌مدت باشد، طرز فکر کوته‌بینانه‌ای دارد. رهبران باید صرف‌نظر از ضروری بودن یا نبودن نیازها، هر دسته از هزینه‌ها را سرمایه‌گذاری ارزشمندی روی کسب‌وکارشان بدانند؛ همچنین نقش افزایش، کاهش یا تداوم آن سرمایه‌گذاری روی آیندۀ سازمان را تشخیص بدهند.

داناهر، مجموعۀ صنعتی بین‌المللی واقع در واشنگتن، از شرکت‌های موفقی است که هزینه‌ها را به دید سرمایه‌گذاری می‌بینند. برخی هزینه‌ها خوب و برخی هم بد هستند. داناهر برای کاهش هزینه‌ها تلاش نمی‌کند؛ بلکه هدفش حذف سرمایه‌گذاری‌های نادرست و حفظ نمونه‌های موفق است. این فرایند هر روز و در هر فراز و فرودی تکرار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین رویکردهای سازمان، بهره‌گیری از «سیستم کسب‌وکار داناهر» برای خرید شرکت‌ها است. این سیستم با ارزیابی سبد کسب‌وکارهای گستردۀ داناهر و درس گرفتن از آن‌ها، عملیات انتخاب سرمایه‌گذاری‌های جدید را بهینه‌تر می‌کند. به گفتۀ جرج کونینگ‌سِکِر، مجری اولین نسخۀ سیستم در دهۀ 80 و مدیر گروه ابزارهای داناهر: «اکثر مدیران گمان می‌کنند یک بار استفاده از هر ابزاری کافی است.» به ادعای کونینگ‌سکر که اکنون در نقش سرمایه‌گذار و کارشناس تولید ناب فعالیت می‌کند، هر بار بهبود فرایند می‌تواند بهره‌وری را تا 40 درصد افزایش دهد. او خاطرنشان می‌کند: «پس برای بهبود 400 درصدی در فرایند، باید 10 دفعه از ابزارها بهره بگیرید و هر بار شرایط را بررسی کنید.» داناهر بی‌وقفه برای بهبود بهره‌وری تلاش می‌کند و در جای‌جای سازمان، یادآورهای فرهنگی برای فراموش نشدن آن دیده می‌شود. برای نمونه، مدیران در اغلب جلسات سعی می‌کنند نشست‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگزار کنند. شعار آن‌ها «بدون هرگونه اتلاف» است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

پل لینواند مدیر اجرایی استراتژی توانمندی‌محور و رشد در واحد «استراتژی و» یا همان کسب‌وکار مشاوره‌ی PwC است. او همچنین یکی از مدیران شعبه‌ی PwC در آمریکا، استاد حق‌التدریسی استراتژی در دانشکده‌ی کلوگ و نویسنده‌ی چند کتاب ازجمله «استراتژی‌ای که جواب می‌دهد: چطور کمپانی‌های برنده، شکاف میان استراتژی و اجرا را پر می‌کنند» (انتشارات مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، 2016) است.

سوندار سابرامانیان رهبر استراتژی‌اَند و مسئول واحد مشاورۀ استراتژی، ارزش و تحول دیجیتال شرکت است.

وینی کوتو نایب‌رئیس استراتژی‌اَند، واحد مشاورۀ استراتژی PwC، است. او نویسندۀ مشترک کتاب "آماده برای رشد: شیوه‌نامه‌ای برای کاهش استراتژیک هزینه‌ها، بازسازی و نوسازی" است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *