فرهنگ سازمانی

نگذارید بدبینی به فضای کارتان لطمه بزند

از جمیل زکی در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

بازیابی اعتماد و اطمینان در رهبران و در سازمانتان

مدیرعامل بودن در شرکت مایکروسافت شاید آرزوی دست‌نیافتنیِ همۀ مدیران اجرایی صنعت فناوری باشد؛ اما در سال 2014 اینگونه نبود. رشد شرکت متوقف شده بود. مایکروسافت با از دست دادن سرنخ‌های اولیه در مورد گوشی‌های هوشمند و سایر فناوری‌های جدید، سهم بازار خود را به اپل، گوگل و آمازون باخته بود و به عقب‌مانده و قدیمی بودن شهرت یافته بود، گویی که کشتی غول‌پیکری به مسیری اشتباه رفته باشد.
خلاصه ایده

معضل

بسیاری از سازمان‌ها به بدبینی -اعتقاد به خودخواه، حریص یا فریبکار بودن دیگران- معروف‌اند. این موضوع زمینه‌ساز سیلی از پیامدهای منفی در محل کار مانند عملکرد ضعیف، ترک کار، فریبکاری و از بین بردن نوآوری است.

چرا این اتفاق می‌افتد

میل ذاتی ما به منفی‌گرایی و این تصور که بدبین‌ها باهوش‌تر از غیربدبین‌ها هستند، باعث می‌شود که بدبینی تداوم یابد. همچنین اقدامات و سیاست‌های سازمانی می‌تواند فرهنگ بی‌اعتمادی را پررنگ‌تر کند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جمیل زکی استادیار دانشگاه روانشناسی استنفورد، مدیر آزمایشگاه نوروساینس اجتماعی استنفورد و نویسندۀ کتابِ «جنگ برای مهربانی: همدلی در دنیای آسیب دیده» است. او روی روابط انسانی، فایدۀ آن‌ها برای ما و نحوۀ بهبود روابط افراد و سازمان‌ها تحقیق می‌کند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *