مدیریت سازمان

سایه خانواده بر اجرای نقش‌های خانوادگی

از دبورا آنکونا و دنیس ان.تی. پرکینز در مجله ژانویه-فوریه 2022

banner

ویراستار تخصصی: زهرا نصیری؛

نظریه نقش‌های دوران کودکی هم ممکن است به پیشرفت شغلی آیندۀ شما کمک کند و هم مانع پیشرفتتان شود. در این مقاله راه‌های افزایش اثر مثبت آن نقش‌های کودکانه بیان شده است.

به دنبال دریافت بازخورد باشید و خودتان را ارزیابی کنید. اگر این کار را انجام دهید، به نقاط ضعف و قوت خود پی می‌برید که همین امر به نوبۀ خود نقطۀ آغاز برنامۀ خودسازی‌تان محسوب می‌شود.

این کار در عمل ساده نیست. حتی اگر دقیقاً بدانید که چطور می‌خواهید در حرفۀ خود تغییر ایجاد کنید، باز هم اغلب با مشکلاتی مواجه می‌شوید و البته دلیل مشخصی ندارد.

عدم پیشرفت حرفه‌ای شما ممکن است دلایل متعددی داشته باشد، اما یکی از مهم‌ترینِ این دلایل کمتر مورد بررسی قرار گرفته است: شما دائماً در حال مبارزه با سایۀ گذشتۀ خود هستید. رویکردها و رفتارهای بنیادینی که ریشه در مناسبات خانوادگیِ دوران کودکی‌تان دارند، همراه شما به زمان حال و به دفتر کار شما آمده‌اند. آن مناسبات، مطالب بسیاری را دربارۀ اقتدار، برتری و تثبیت هویت به شما آموختند. از این رو، وقتی این انسان‌ها وارد محیط کار می‌شوند، به راحتی به نقش‌های کودکی خود باز می‌گردند. زمانی که با رئیس خود در حال گفت‌وگو هستید، ناگهان کودکِ پنج‌سالۀ درون شما، بالغ درونتان را کنار می‌زند و واکنش نشان می‌دهد. یا وقتی به دیدن دوستانتان می‌روید، متوجه می‌شوید که با آن‌ها هم مثل خواهر و برادرهایتان جروبحث می‌کنید.

 
خلاصۀ ایده

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دبورا آنکونا استاد برجسته‌ی مدیریت و استاد مطالعات سازمانی و بنیان‌گذار مرکز رهبری ام‌آی‌تی وابسته به موسسه فناوری ماساچوست دانشکده مدیریت اسلون است.

دنیس ان.تی. پرکینز مدیرعامل سینکرتیکس گروپ است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *