مدیریت خود

سندروم متقلب مزایای خودش را دارد

از ایبن هارل در مجله می-جون2022

banner

بسیمه توفیق، استادیار [دانشکدۀ کسب‌وکارِ] ام‌آی‌تی اسلون، آزمایش‌ها و مطالعات میدانی ویژه‌ای برای بررسی «سندروم متقلب (ایمپاستر)» در میان کارمندان انجام داد. کارمندان مبتلا به این سندروم، با وجود موفقیت‌ در محیط کار اغلب حس بی‌کفایتی و تقلب دارند. او پس از بررسی‌ تعامل‌های اجتماعی این کارمندان، تمرکز بیشتر آن‌ها روی اطرافیانشان را مشاهده کرد. بدین ترتیب دیگران تمایل بیشتری برای برقراری رابطه با این کارمندان دارند. در نتیجه:

سندروم متقلب مزایای خودش را دارد

پروفسور توفیق، از تحقیقتان دفاع کنید

وفیق: اغلب مردم سندروم متقلب را مضر می‌دانند. بی‌تردید حس بی‌کفایتی موجب افزایش اضطراب و کاهش اعتمادبه‌نفس شخص می‌شود. اما وجه مثبتی نیز وجود دارد. بر اساس تحقیقات، تجربۀ چنین حسی موجب بهبود روابط شما با دیگران می‌شود و این یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت شغلی است. یکی از مطالعات نشان داد که پزشکان مبتلا به سندروم متقلب، مهارت بیشتری در مدیریت روابط خود با بیماران داشتند؛ بدین ترتیب بیماران نمرۀ بهتری به قدرت تعامل پزشک می‌دادند. به همین ترتیب کارجویانِ مبتلا به سندروم متقلب نیز پرسش‌های بیشتری را در گفتگوهای خودمانی پیش از مصاحبه می‌پرسیدند؛ بنابراین مدیران کارگزینی نمرۀ بهتری به مهارت‌های اجتماعی آن‌ها می‌‏دادند. به‌طورکلی متقلب‌پنداری موجب تمرکز بیشتر شما روی اطرافیان می‌شود؛ بنابراین توجه بیشتری به برداشت‌ها و احساسات دیگران دارید و دوست‌داشتنی‌تر می‌شوید. همچنین به نظر می‌رسد متقلب‌پنداری صدمه‌ای به عملکرد شما نمی‌زند؛ یا حداقل در نمونۀ من این‌طور بود. تعداد تشخیص‌های درست پزشکان مبتلا به این سندروم، هم‌اندازۀ سایر همتایانشان بود. به همین ترتیب ابتلا به سندروم متقلب، تاثیری بر احتمال دعوت کارجویان به مصاحبه‌های بعدی نداشت.

سندروم متقلب موجب تمرکز بیشتر شما روی اطرافیانتان می‌شود؛ بنابراین توجه بیشتری به برداشت‌ها و احساسات دیگران دارید و دوست‌داشتنی‌تر می‌شوید.

مجله: بنابراین ابتلا به سندروم متقلب هیچ ایرادی ندارد یا حتی شاید مفید هم باشد. ادعای «بدون ایراد» بسیار جسورانه است، اما یکی از اهداف تحقیقم از بین بردن بخشی از قبح این سندروم و نگاهی متعادل‌تر به آن بود. امیدوارم تحقیق من با نمایش تاثیر این سندروم بر بهبود روابط، استرس و اضطراب ناشی از تفکرات این‌چنینی را کاهش دهد. گاهی اوقات داشتن حس متقلب نیز ایرادی ندارد. در واقع نباید آن را «سندروم» یا عامل آسیب‌رسان بدانیم.

اما بی‌تردید چنین تفکری به عملکرد شما صدمه می‌زند، حتی اگر دیگران از رابطه با شما لذت ببرند. به‌ویژه اگر ورزشکار، افسر ارتش، مدیرعامل یا عضو هیئت قضاوت باشید و شغلتان حساس باشد. جالب اینجاست: تاکنون هیچ شواهد کمّی و تجربی دربارۀ تاثیر منفی سندروم متقلب بر عملکرد وجود ندارد. اما کماکان چنین تصوری پابرجا است. روانشناسان اغلب به منحنی عملکرد-استرس یرکس-دادسون اشاره می‌کنند؛ بر اساس این منحنی، مقداری استرس می‌تواند موجب بهبود عملکرد شود. بنابراین شاید اندکی متقلب‌پنداری به شما انگیزه بدهد تا بهترین عملکردتان را نشان دهید. چنین موضوعی باید بررسی شود.

چطور می‌توان سندروم متقلب و شدت آن را متوجه شد؟ برای مثال در مطالعه روی پزشکان، چطور این سندروم را تشخیص دادید؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ایبن هارل ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *