استراتژی و اجرا

رهبری در عصر سیاسی

از نور تیلی و الی جی. فینکل در مجله جولای-آگوست2022

banner

روانشناسی اجتماعی و علم ارتباطات چه چیزی دربارۀ اختلاف‌نظرهای سیاسی در محل کار به ما می‌آموزد و چگونه می‌توان آن را مدیریت کرد.

در آوریل سال 2021، دو نفر از کارکنان شرکت نرم‌افزاری بیس کمپ (Basecamp) یک پیام عذرخواهی را در پلتفرم چت داخلیِ شرکت منتشر کردند. این دو نفر به همراه سایر کارکنان بیس کمپ، پیش از این در تهیۀ لیستی موسوم به بهترین نام‌های تاریخ مشارکت کرده بودند، این لیست مجموعه‌ای از نام‌های مشتریان شرکت با «آوای خنده‌دار» بود. آن‌ها سپس به این نتیجه رسیدند که این کارشان بسیار دردسرساز است و به برتری نژادی یا اقدامات افراطی مثل حرف‌های تنفرآمیز یا نسل‌کشی دامن می‌زند.

صحبت‌های آنها در شرکت آتش به پا کرد. یکی از کارکنان مقایسه این اقدامات با نسل‌کشی را مسخره خواند و برتری سفیدپوستان در بیس کمپ را تکذیب کرد. جیسون فراید، مدیرعامل شرکت، از اینکه اجازه داده بود فهرست بهترین نام‌ها ادامه یابد، عذرخواهی کرد؛ اما درخصوص پدیدۀ «فاجعه‌سازی» هشدار داد. با تشدید تنش‌ها، بحث‌های سیاسی را در محل کار ممنوع کرد و همۀ کمیته‌های شرکت از جمله کمیتۀ تنوع، برابری و مشارکت (DEI) را منحل کرد. او به کارمندانی که از سیاست جدید راضی نبوند، پیشنهاد داد تا با دریافت پاداش پایان خدمت، شرکت را ترک کنند. به دنبال آن، جلسۀ پرتنش تمام‌عیاری تشکیل شد و از وی خواستند تا در آن جلسه برتری سفیدپوستان را علناً محکوم کند. او ناراحت شد و گفت: «من قرار نیست در اینجا نظرات شخصی‌ام را در مورد موضوعی با دیگران در میان بگذارم. وقتی گروهی بر گروه دیگر مسلط می‌شود، من وحشت می‌کنم. به نظر من این نفرت‌انگیزترین چیزِ جهان است. نمی‌توانم بگویم که اینجا شاهد آن هستیم. نمی‌دانم در مورد اصطلاحات خاص چه بگویم. نمی‌دانم چطور آن را در حال حاضر محقق کنم.» بلافاصله بعد از آن، حداقل 20 نفر از 57 کارمند شرکت، پیشنهاد جدایی از شرکت را پذیرفتند.
خلاصه ایده

معضل

در محیط‌های کاریِ مملو از اختلاف‌نظر‌های سیاسی، کارمندان اغلب با نحوۀ رسیدگی به موضوعات کاربردی و استراتژیک مخالفت می‌کنند. بی‌توجهی به این اختلاف‌نظرها ممکن است منجر به تعارض‌های غیرقابل‌کنترلی شود. بسیاری از مدیران نمی‌دانند چگونه با این مسئله مقابله کنند.

دلایل ریشه‌ای

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نور تیلی استاد مدیریت و سازمان‌ها در دانشگاه نورث‌وسترنِ دانشکدۀ مدیریت کلوگ است. وی تا چندی پیش مدرس مدعو دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد نیز بود.

الی جی. فینکل استاد با حفظ سمت در دپارتمان روانشناسی و دانشکدۀ مدیریت کلوگ، استاد دانشگاه نورث وسترن است. او نویسندۀ "ازدواج هیچ یا همه چیز: ازدواج موفق چگونه است (2017)" می‌باشد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *