اشتراک رایگان

یادداشت سردبیر: ثبات در میان آشفتگی

از ادی ایگنیشس در مجله نوامبر-دسامبر 2018

banner

یکی از خیره‌کننده‌‎ترین نکات فهرستی که امسال برای مدیرعامل‌های برتر تهیه کردیم، میزان ثبات آن نسبت به سال گذشته است. 70درصد از رهبران سال پیش، مجدداً در رتبه‌بندی 2018 ما حضور داشتند. این ثبات در متوسط طول دوره‌ی کاری و دوران تصدی این مدیرعامل‌ها هم منعکس می‌شود. شانزده سال ثبات، درحالی‌که دوران تصدی مدیرعامل‌های فهرست اس‌اندپی 500 در سال 2017، 7.2 سال بود. در این دوران، آشفتگی‌های زیادی پیرامونمان وجود دارند و میزان ثبات دوره‌ی کاری این یکصد مدیر برتر خارق‌العاده است.

مدیرعامل‌های فهرست ما (از صفحه‌ی 33 شروع می‌شود) حتی با افزایش چالش‌های محیط کسب‌وکار دنیا نیز موفق ماندند. تشدید تنش‌های تجاری صرفاً بر پیچیدگی‌های دیجیتال‌سازی، تحول و تغییر انتظارات مشتریان می‌افزاید و معضلات را دوچندان می‌کند. البته این الگوها هم نکات مثبت و هم نکات منفی دارند: عواملی که پابلو ایسلا از ایندیتکس (پدر کمپانی زارا که پیشتاز دنیای مد است) را در صدر فهرست ما نگه می‌دارند، همان‌‎هایی هستند که حامیان این صنعت همچون ال برندز را تضعیف می‌کنند، کما اینکه رهبر آن‌‎ها لزلی وکسنر نیز امسال از فهرست ما کنار رفت.

مدیرعامل‌ها همچنین با افزایش اختلاف‌نظر از جانب تمامی جناح‌ها مواجه هستند. سرمایه‌گذارهای کنشگر همواره در حال قدرت‌نمایی هستند و کارگران نیز خواهان قدرت اظهارنظر بیشتری درباره‌ی نحوه‌ی اداره‌ی کمپانی‌شان هستند. همان‌ کاری که کارکنان گوگل انجام دادند و به توسعه‌ی نسخه‌ی سانسورشده از موتور جست‌وجویشان در چین اعتراض کردند. مدیرعامل‌ها نیز خودشان بیش از پیش تمایل دارند در برابر مسائل داغ روز همچون حمل و نگهداری اسلحه و حقوق هم‌جنس‌گراها موضع بگیرند.

هدایت یک کمپانی هیچ‌گاه آسان نبوده است؛ اما این روزها سخت‌تر از همیشه به نظر می‌‎رسد. رهبری هر کسب‌وکار به‌سوی کسب موفقیت حقیقی طی سالیان متوالی، قطعاً شاهکار تلقی می‌شود.ادی ایگنیشس، سردبیر

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *