فرهنگ سازمانی

لزوم پیوند میان اهداف ESG و عملکرد مالی سازمان

از مارک کریمر و مارک فیتزر در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

این راز خلق مدل کسب‌وکار پایدار است.

در سالیان آخیر پیشرفت‌های بسیار بزرگی در زمینۀ استانداردسازی معیارها و سنجش عملکرد کمپانی‌ها در حوزه‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و راهبری (ESG) صورت گرفته است. از طرفی سرمایه‌گذاران نیز اقبال بیشتری به کمپانی‌های موفق در حوزۀ ESG نشان می‌دهند. بااین‌حال تعداد بسیار اندکی از آن‌ها پیشرفت جدی در اجرای تعهدات ESG خود داشته‌اند. در بررسی‌های «ائتلاف جهانی به‌گزینی» روی 2000 کمپانی بین‌المللی، اکثرشان اهداف صریحی در زمینۀ پایداری نداشتند. اگر هم کمپانی اهداف صریحی در این زمینه تعریف کرده بود، به‌ندرت در مسیر تحقق آن‌ها گام برمی‌داشت. حتی کمپانی‌های موفق‌تر نیز به‌ندرت تحولات استراتژیک و عملیاتی لازم برای تحقق «توافق پاریس» یا «اهداف توسعۀ پایدار سازمان ملل» را پیاده می‌کردند.
با این اوصاف کمپانی‌ها نه اهداف ESG را در تصمیمات عملیاتی و استراتژی داخلی خود لحاظ می‌کنند و نه پیشرفت‌های خود در زمینۀ ESG و تاثیرشان بر درآمد شرکت را به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسانند؛ پس ادعاهایشان در زمینۀ پیشرفت اهداف پایداری، در خوش‌بینانه‌ترین حالت صرفاً برای بهبود تصویر سازمان نزد عموم جامعه است؛ یا شاید هم هدفی جز گمراه کردن اذهان عمومی ندارند.
خلاصه ایده

مسئله

باوجود افزایش توجه به مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و راهبری (ESG)، کماکان تعداد بسیار اندکی از کمپانی‌ها پیشرفت جدی در اجرای تعهدات خود داشته‌اند.

علت ریشه‌ای

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مارک کریمر مدرس ارشد دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد است. او همچنین هم‎بنیان‌گذار شرکت مشاورۀ FSG و صندوق پوشش ریسک تری‌اس‌جی پارتنرز است. هر دوی این سازمان‌ها در حوزۀ مسئولیت‎ اجتماعی شرکت‌ها فعالیت دارند.

مارک فیتزر مدیر اجرایی FSG است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *