اشتراک رایگان

یادداشت سردبیر؛ متحول کننده عظیم

از ادی ایگنیشس در مجله سپتامبر-اکتبر 2017

bannerوقتی جِف ایملِت اعلام کرد که قصد دارد از مديرعاملي جنرال الکتريک کناره‌گيري کند، نگاه وال‌استريت، چندان مشتاقانه نبود. تحليلگرها از رهبري او در دوران 11 سپتامبر و عصر رکود بزرگ تقدير کردند. اما برخي نيز به خاطر 30 درصد کاهش قيمت سهام جنرال الکتريک او را کوبيدند و اشاره کردند که سهام کمپاني بدترين عملکرد را در شاخص «متوسط صنعتي داوجونز» دارد. اگرچه اين نقطه‌نظرها منصفانه بودند، اما مسئله‌ی بزرگ‌تری را به سايه مي‌برند: ايملت سازماني را که از جک ولِش تحويل گرفته بود، به کلي بازسازي کرد.

در مقاله‌ي «چگونه جنرال الکتريک را بازسازي کردم» که موجب افزايش غناي بخش «روشنگري» اين شماره از مجله شده (صفحه‌ي 31)، ايملت اصلاح اين سازمان را تحت عنوان «مهم‌ترين بازگشت در تاريخ خودش» مي‌خواند. کمپاني که ولِش به او تحويل داد، يک دستگاه توليد و غولي ناهمگون از کسب‌وکارهاي مختلف بود. اما ايملت مي‌گويد: «می‌اندیشیدم که کمپاني نمي‌تواند هم‌زمان در رسانه‌ها، حمايت از حيوانات خانگي و ساخت موتورهاي جت عملکرد همسان و خوبي داشته باشد». او يک سازمان ساده‌تر را پايه‌ريزي کرد که بر کسب‌وکارهاي صنعتي متمرکز مي‌شود قدرت سنتي جنرال الکتريک، جايي که مقياس عظيم کمپاني مي‌توانست موجب هدايت رشد شود.

همان‌گونه که ولش داراي يک رويکرد معين براي رهبري بود، ايملت نيز تفکري در حال تکامل در مورد رهبري و مديريت داشت. او با داشتن خدمات مالي، رسانه‌ها و سرگرمي و همچنين دستگاه‌هاي مختلف، بر روي توربين‌هاي باد و ساير کسب‌وکارهاي داراي حاشيه‌‌ي سود بالا سرمايه‌گذاري کرد. او همچنين قماري جدي ر روي ديجيتال‌سازي انجام داد. اجراي چشم‌انداز او 16 سال طول کشيد و براي ثبات، به زمان بيشتري هم نياز دارد. ديگران در مورد نگرش کوتاه‌مدت شکايت داشتند، اما ايملت کارهايي را در آن مورد انجام داد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *