اشتراک رایگان

حقیقت جهانی‌سازی

از ادی ایگنیشس در مجله جولای-آگوست 2017

bannerنظر عموم در مورد جهانی شدن دچار تغییر شدیدی شده است. انتخاب دونالد ترامپ، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و رونق گرفتن احزاب راست افراطی در اروپا همگی نشانه اوج‌گیری عدم علاقه عموم به حرکت آزادانه تجارت، سرمایه، افراد و اطلاعات است. حتی در میان رهبران کسب‌وکارها نیز تردیدهایی که در بحران مالی سال 2008 در مورد مزایای در هم پیچیدگی روابط جهانی ایجاد شد، به طور کامل از بین نرفته است.

«پنکاج گماوات»، استاد استراتژی جهانی در دانشکده استرن دانشگاه نیویورک و دانشکده کسب‌وکار دانشگاه ناوارا در کتاب «جهانی شدن در عصر ترامپ»، (صفحه 104) این تغییرات را مورد اشاره قرار می‌دهد. در عین حال پیش‌بینی می‌کند که تاثیر این تغییرات محدود خواهد بود و دلیل آن عمدتا به این موضوع بر می‌گردد که دنیا برخلاف تصور برخی‌ها هیچگاه یک دست نبوده است.

گماوات در کتاب خود می‌نویسد «شاید تفاوت بین داده‌های مختلط و مثبت در مورد جریان‌های ‌بین‌المللی واقعی و حرکت در مسیر مخالف آن در عرصه جهانی شدن، حتی در مدیران با تجربه نیز ریشه در این داشته باشد که شدت جریان‌های تجاری ‌بین‌المللی را بیش از حد تصور می‌کنند». به علاوه، تحقیقات او نشان می‌دهد که رهبران سیاست‌گذاری عمومی‌«معمولا مزایای احتمالی بیشتر جهانی شدن را دست کم می‌گیرند و پیامدهای ناگوار آن را بیش از حد ارزیابی می‌کنند».

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *