مدیریت ریسک

چرا برنامه‌های پیروی از قانون شکست می‌خورند و نحوه‌ی اصلاحشان

از هوئی چن و یوجین سولتس در مجله مارس-آوریل 2018

banner

میلیون‌ها حساب جعلی


در ولز فارگو وجود دارند. فولکس‌واگن از نیرنگ‌های نظام‌مند درباره‌ی میزان آلایندگی خودروهایش بهره می‌گیرد. رشوه‌های گسترده در پتروبراس مشاهده می‌شوند که هم به دولت و هم به اقتصاد برزیل آسیب می‌رسانند. درحالی‌که رسوایی این شرکت‌ها به تیتر سالیان اخیر تبدیل شده، اما موارد بی‌شمار دیگری هم هستند که مردم دنیا از آن آگاهی ندارند. طبق گفته‌ی اتحادیه‌ی بازرسان رسمی، تقریباً نیمی از پرونده‌های فساد هیچ‌گاه به شکل عمومی گزارش نمی‌‎شوند و یک سازمان معمولی، سالانه نزدیک به 3 میلیون دلار از درآمدش را به خاطر فساد از دست می‌دهد. همچنین از میان 3 هزار مدیری که طی «پرسشنامه‌ی فساد جهانی 2016» توسط ای‌وای مورد مصاحبه قرار گرفتند، 42 درصد گفتند که می‌توانند رفتار غیراخلاقی را برای برآورده‌سازی اهداف مالی توجیه کنند. مشخصاً خلاف‌کاری و شرارت عمیقاً در شرکت‌های خصوصی امروز ریشه دوانده است.
خلاصه مقاله

چالش: کمپانی‌ها مقادیر سرسام‌آوری را در زمینه‌ی پیروی از قانون هزینه می‌کنند – برنامه‌‎های آموزشی، خطوط تلفن اضطراری و سایر سیستم‌هایی که برای ردیابی و جلوگیری از تخطی قانون، مقررات و سیاست‌های کمپانی استفاده می‌شوند. بااین‌حال خلاف‌کاری در شرکت‌ها گسترده است.

علت: در غالب موارد، پیروی از قانون را همچون رویکردی می‌بینند که چندین عنوان مکتوب دارد و باید صحت رعایت آن‌ها را تیک بزنیم.

پاسخ: معیارهای بهتری را توسعه دهید تا طرح‌ها را به شکلی فشرده‌تر با اهداف ویژه‌ی پیروی از قانون پیوند بزنندبرای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

هوئی چن مشاور اخلاقیات و پیروی از قانون برای قانون‌گذاران دولتی و کمپانی‌های سرتاسر دنیا است.

یوجین سولتس استادیار خانواده‌ی یاکورسکی در حوزه‌ی مدیریت کسب‌وکار از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است که تحقیقات او، متمرکز بر تخلفات شرکت‌ها هستند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *