کرونا و کسب‌وکار

10 نوع تعامل دیجیتالی نادرست و راه‌های جلوگیری از آن‌ها

از لیز فسلین و مولی وست دافی

banner

همچنان که COVID-19 در سراسر جهان فراگیر می‌شود، به تدریج به تعداد افرادی که از خانه کار می‌کنند، افزوده می‎شود. بر اثر این تغییر جهانی (توأم با افزایش استرس‌ها)، ضروری است هنگام عضویت در یک تیم مجازی، گام‏‌هایی را برای جلوگیری از تعامل نادرست، برداریم.
ما چهار سال گذشته را به مطالعه‌ی علوم هیجانات و تأثیر آن در زندگی کاری‎مان، اختصاص داده و با هزاران کارمند از سراسر جهان صحبت کرده‎ایم. یکی از سؤالات پرتکرار، حول این موضوع بود که چگونه بهترین تعامل را در عصر دیجیتال داشته باشیم. شما چطور از ارسال پیام‌های منفعل و تهاجمی مانند «بیا چت کنیم» در شبکه اجتماعی اسلک [1] و یا ایمیل «فقط کافی است که این ایمیل را به صندوق ورودی خود اضافه کنید!» جلوگیری می‌کنید؟ شما چطور لحن مناسب را در پیام متنی انتقال می‌دهید؟ آیا اضافه کردن علامت تعجب، زیاده‌روی است؟

در ادامه، نکاتی برای حفظ ارتباط از راه دور و حمایت از اعضای تیمتان را آورده‌ایم:

 

۱. از ایموجی‌ها استفاده کنید (اما محتاط باشید)


ایموجی‌ها می‌توانند در بیان حالت، مفهوم و احساسات، کمک کنند. اگر لیز همراه با یک ایموجی چشمک به دوستش پیام ارسال کند و بگوید: «دیر نکن!»، دوستش راحت‌تر می‌فهمد که او شوخی می‌کند. اما استفاده بیش از حد از ایموجی‌ها، بخصوص وقتی که مخاطب را به خوبی نمی‌شناسید، حرفه‌ای بودن شما را زیر سؤال می‌برد. بهتر است قبل از ارسال ایموجی لبخند، حواستان به برداشت فرد مقابل باشد. به عنوان یک قانون ساده، استفاده از یک ایموجی برای هر ایمیل یا پیام‌رسان‌های دیگر، مناسب است – مگر اینکه اولین گفتگوی‌تان باشد که در این حالت، بهتر است از ایموجی‎ها صرف نظر کنید.

 

۲. حواستان به اشتباهات تایپی باشد


اشتباهات تایپی، نشان می‎دهد که هنگام ارسال، عجله داریم یا هیجان‌زده‌ایم (یا شاید رئیسی هستیم که اهمیتی به اشتباه تایپی نمی‌دهد!). پژوهشگر، اندرو برادسکی، اشتباهات تایپی را نوعی تقویت‌کننده‌ی احساسات می‌داند: اگر مولی یک ایمیل خشمگینانه به همراه اشتباه تایپی برای لیز بفرستد، لیز اینطور برداشت می‌کند که مولی با چشمانی خون‌آلود ایمیل را ارسال کرده و در نتیجه، پیام را «بسیار خشمگینانه» درک می‌کند. حتی اگر عجله دارید، بهتر است دو دقیقه را صرف بازنویسی متن خود کنید یا آن را با صدای بلند در ذهن خود بخوانید تا اشتباهاتی که ذیده‌ نشده را بیابید.

 

۳. پیامتان را از نظر احساسی، بازنویسی کنید

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

لیز فسلین سرپرست محتوا در Humu است، شرکتی که افراد را به سمت عادات بهتر کاری سوق می‌دهد و پتانسیل افراد، تیم‎ها و شرکت‎ها را آزاد می‎کند. او جلساتی را مرتبط با احساسات در کار، برای مخاطبینش (شامل TED، Linkedin، Google، Viacomو Spotify) طرحی و هدایت می‎کند. نوشته‎ها و تصاویر لیز، توسط اقتصاددانان، اقتصاددانان ناهنجاری‎های پنهان جامعه[2] و رادیوی ملی، به نمایش گذاشته شده‎اند. لیز و مولی، نویسندگان کتاب هیچ احساسی سخت نیست: قدرت پنهانی پذیرش احساسات در کار[3] هستند.

مولی وست دافی مشاور و متخصص توسعه‌ی سازمانی است. او قبلا یکی از رهبران طراحی سازمانی شرکت نوآوری جهانی IDEO و همکار پژوهشی رئیس دانشکده کسب و کار هاروارد، نیتین نوهیرا و پروفسور معروف استراتژی، مایکل پورتر، بوده است.