یادداشت سردبیر

مسئولیتی که چالش‌پذیرتر از همیشه شده است

از ادی ایگنیشس در مجله جولای-آگوست2022

banner

یکی از مزیت‌های شغلم ملاقات با مدیرعامل‌های متعدد است؛ با بعضی از آن‌ها گفتگوهای دوستانه داریم و برخی از آن‌ها برای مصاحبه با برنامۀ «دنیای جدید کار» می‌آیند که خودم در لینکدین اجرا می‌کنم. همین گفت‌وگوها باعث شده‌اند احترام بیشتری برای چالش‌های این مسئولیت و البته تاثیر مدیرعامل‌های خوب بر سازمان‌هایشان قائل شوم. به همین دلیل انتخاب مدیر کمپانی نیز بسیار حساس است.

در بستۀ روشنگری این شماره با عنوان «انتخاب مدیرعامل آینده»، از تغییر انتظارات نسبت به این مسئولیت و واکنش هیئت‌مدیره‌ها به این تحولات می‌گوییم. بر اساس تحقیق رافائلا سادون و سه محقق همکارش در مقالۀ «مهم‌ترین مهارت‌های مدیران عالی»، هیئت‌مدیره‌ها تمرکز خود روی تخصص فنی رهبران را کاهش داده و بیشتر روی مهارت‌های ارتباطی آن‌ها تاکید می‌کنند. آن‌ها می‌نویسند: «شرکت‌ها باید مدیرانی استخدام کنند که به کارکنان بین‌المللی، متنوع و متخصص خود انگیزه بدهند؛ شخصی که بتواند نقش رهبر شرکت را ایفا کند».

در یکی دیگر از مقالات این بسته با عنوان «همان‌طور که دنیا تغییر می‌کند، رهبران هم باید تغییر کنند»، نیتین نوریا، رئیس سابق دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد، نقاط قوت متفاوت رهبران در دوره‌های مختلف را بررسی می‌کند. به ادعای او عواملی نظیر جنگ، تورم، انقلاب‌های کارگری و پیچیدگی‌های زنجیرۀ تامین، روح زمانه را تغییر می‌دهد؛ رهبر سازمان باید هوش موقعیتی و مهارت‌های مناسبی برای واکنش به این تحولات داشته باشد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *