یادداشت سردبیر

جایگزینی برای نوآوری برهم‌‌زننده

از ادی ایگنیشس در مجله می-جون 2023

banner

مقاله‌های زیادی در ستایش از فرایند نوآوری منتشر می‌کنیم و دلیل خوبی برای این کار داریم: اگر شرکتی نتواند از نیازهای روبه‌تکامل مشتریان پیشی بگیرد، احتمال رشدش بسیار پایین است.

اما گهگاه جنبۀ منفی این فرایند نادیده گرفته می‌شود. نوآوری بازی برد و باخت است؛ طوری که موفقیت هر شرکت موجب شکست رقیبش می‌شود و زخم عمیقی به کارکنان، سرمایه‌گذاران و ذی‌نفعان آن سازمان وارد می‌کند.

دبلیو. چان کیم و رنه مابورنیا در مقالۀ این شماره، مزایای روش نوآوری جدیدی را بررسی می‌کنند. به ادعای آن‌ها در مقالۀ «نوآوری حتماً نباید برهم‌زننده باشد»، «در برهم‌زنی یا به قول جوزف شومپتر، «تخریب خلاقانه»، نوآوری پیوندی ناگسستنی با تخریب یا جایگزینی دارد. اما نوآوری بدون برهم‌‌زنی، این پیوند را از بین می‌برد. در این روش از پتانسیل فراوان بازارهای جدید استفاده می‌کنید و رشد اقتصادی به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که کسب‌وکار و جامعه در کنار هم رشد می‌کنند.»

مؤلفان این مقاله، کتاب جدیدی با عنوان «فراتر از برهم‌زنی: نوآوری و رشد بدون جایگزینی صنایع، شرکت‌ها و مشاغل» (انتشارات کسب‌وکار هاروارد، 2023) منتشر کرده‌اند. در اینجا با مثال زدن از سسمی استریت، تامین مالی خرد و کیک‌استارتر، راهکارهایی برای شناسایی فرصت‌های نوآوری بدون برهم‌زنی ارائه می‌دهند و آن را پادزهری برای طرز فکر رقابت‌جویانه می‌دانند. آن‌ها می‌نویسند: «ایدۀ ایجاد بازارهای جدید و رشد بدون اختلال در عملکرد دیگران، یعنی اینکه لزومی ندارد همه‌چیز را با نگاه برد-باخت ببینیم و فقط به فکر نابودسازی باشیم.»

ممنون که ما را می‌خوانید.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *