ثمره زندگی

ثمره زندگی، مصاحبه با جری رایس

از آلیسون برد در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

رایس اولین مسابقۀ رسمی فوتبال آمریکایی خود را سال دوم دبیرستان بازی کرد. سال آخر دبیرستان، دریافت‌کنندۀ آل‌استیت (قادر به بازی برای ایالت‌های گوناگون) شد و چند کالج مختلف او را به خدمت گرفتند. عملکرد بسیار خوبی داشت و در همان اولین دور انتخاب بازیکن، در فهرست تیم «سان‌فرانسیسکو فورتی‌ناینرز» جای گرفت. با این تیم سه بار برندۀ سوپربول شد، در 13 پروبول بازی کرد و چندین رکورد لیگ را به نام خود زد. او از زمان بازنشستگی در حوزۀ رسانه فعالیت کرده، کارهای خیریه انجام داده و کمپانی نوشیدنی انرژی‌زای طبیعی خودش را تاسیس کرده است.

جری رایس

«فوتبال تفریح من بود. از این طریق مردم را سرگرم می‌کردم. هر روز چیز جدیدی یاد می‌گرفتم»

مجله: چطور به این سرعت در فوتبال پیشرفت کردید؟

رایس: بیش از بقیه تلاش می‌کردم. استعداد خودم را بیشتر از دیگران نمی‌دانم، بلکه وجدان کاری زیادی داشتم. پدرم بنا بود و تابستان‌ها با او کارگری می‌کردم. از حدود 7 صبح تا غروب، این کار سنگین را انجام می‌دادیم. سپس مرا به زمین فوتبال می‌رساند تا در تمرین دوساعته شرکت کنم. بعد از اتمام تمرین هم مسیر پنج‌مایلی تا خانه را می‌دویدم.

چطور جایگاهتان را در لیگ تثبیت کردید؟

در اولین بازی‌های پیش‌فصل، به‌شدت تلاش کردم خودم را نشان دهم و همین به ضررم تمام شد. توپ از دستم رها می‌شد، رسانه‌ها به من فشار می‌آوردند و سروصدای هواداران هم بلند شده بود. همه می‌پرسیدند «بیل والش چرا این یارو رو انتخاب کرده؟» باید قدری دست نگه می‌داشتم و به خودم می‌گفتم «هی ببین، تو بلدی توپ رو بگیری. بلدی چطور بدوی. تو شایستۀ اینجا بودن هستی». بااین‌حال مدتی طول کشید. راهنمایی‌های مربی والش و چند نفر از بهترین بازیکنان دنیا ازجمله جو مونتانا، دوایت کلارک، فردی سولومون و رانی لات کمک کرد تا خودم را پیدا کنم. آن‌ها می‌گفتند: «تو بهترین دریافت‌کنندۀ تاریخ می‌شوی. توانایی‌هایت را در تمرینات می‌بینیم. فقط به تلاشت ادامه بده. همین توانایی‌ها را روزهای یکشنبه و دوشنبه و در بازی‌های پلی‌آف و سوپربول نشان بده».

این انتظار بالای آن‌ها از تو را نشان می‌دهد. چه واکنشی نشان دادی؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آلیسون برد ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *