یادداشت سردبیر

پادزهری برای استعفای بزرگ

از ادی ایگنیشس در مجله می-جون2022

banner

این روزها مدیران با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند: مشکلات زنجیرۀ تامین، فشارهای ناشی از تورم، طولانی شدن همه‌گیری. اما به‌تازگی با تهدید جهانی دیگری نیز روبرو شده‌اند: استعفای بزرگ. در آمریکا با حدود 160 میلیون نیروی کار، ماهانه حدود 4 میلیون نفر از شغل خود استعفا می‌دهند؛ رکوردی که پیش‌تر هیچ‌گاه تکرار نشده بود.

مقالۀ روی جلد این شماره، راهکار به‌ظاهر ساده‌ای ارائه می‌دهد: طراحی مشاغل دوست‌داشتنی.

مقالۀ کنونی با اقتباس از کتاب جدید مارکوس باکینگهام نوشته شده است. باکینگهام همواره ایده‌های بحث‌برانگیزی دربارۀ بهبود شیوه‌های همکاری افراد داشته است. در سال 2015 او و اشلی گودال یکی دیگر از مقالات روی جلد ما با عنوان «بازآفرینی مدیریت عملکرد» را نوشتند. آن مقاله نیز موجب تجدیدنظر اساسی در روش‌های ارزیابی سالانۀ کمپانی‌ها شد. کتاب سال 2019 باکینگهام، «9 باور نادرست دربارۀ کار» (این بار هم با همکاری گودال)، روش‌های مدیریتی نادرست و مبتنی بر تصورات کاملاً غلط را افشا کرد؛ برای مثال یکی از این باورهای نادرست، امکان ارزیابی منصفانۀ کارمندان از همدیگر است.

باکینگهام در آخرین کتابش تحت عنوان «کار + عشق» (همانند «9 باور نادرست» از سوی انتشارات کسب‌وکار هاروارد منتشر شده)، الهام‌بخش مدیران برای ساخت محیط‌های کاری بهتر و افزایش اشتیاق و تعلق خاطر کارکنان می‌شود. به گفتۀ او، برای شروع این فرایند مدیران باید نظر کارمندان دربارۀ این سه پرسش را جویا شوند: آیا تمام روزهای هفتۀ پیش را با اشتیاق در محل کار حاضر شدی؟ آیا فرصت استفاده از نقاط قوت خودت را پیدا کردی؟ آیا فرصت داشتی کارهای موردعلاقه‌ات را انجام بدهی؟

امیدواریم دیدگاه‌های او در این شماره کمک کند تا راهکارهای بهتری برای افزایش تعلق خاطر کارکنان بیابید و تعداد بیشتری از آن‌ها سه پرسش فوق را تایید کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *