مدیریت سازمان

آیا بازخرید واقعا موجب دغل‌کاری در سرمایه‌گذاری شده است؟

از جسی فراید و چارلز وانگ در مجله مارس-آوریل 2018

banner

آنچه در بحث علیه بازخریدها اشتباه برداشت می‌شود


همگان می‌دانند که اقتصاد آمریکا از مشکلات دوقلوی رشد آرام و افزایش نابرابری درآمدی رنج می‌برد. بسیاری تقصیر را گردن بزرگ‌ترین شرکت‌های عمومی آمریکا می‌اندازند. اتهام: این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند پول نقدایجاد‌شده توسط کسب‌وکارهایشان را از طریق بازخرید سهام و سود میان سهام‌دارانشان تقسیم کنند تا اینکه برای بلندمدت سرمایه‌گذاری نمایند و بدین ترتیب رشد شغلی را تضعیف می‌کنند و آینده‌ی اقتصادی‌مان را تحت ریسک می‌گذارند. در ادامه مطرح می‌شود که توزیع بیش‌ازحد به سهام‌داران موجب افزایش نابرابری خواهد شد: آن‌ها باعث می‌شوند حقوق‌ها ثابت بمانند اما بر ثروت سهام‌داران و مدیران افزوده شود.


این بازخریدها به طرز ویژه‌ای خشم منتقدین شرکت‌های آمریکایی را برانگیخته است. به‌عنوان مثال، لری فینک، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بلک‌راک ، به رهبران شرکت هشدار داد که «حرکت به سمت ارائه‌‎ی عواید آنی به سهام‌داران نظیر بازخرید سهام آن‌ها … موجب کاهش قدرت نوآوری، نیروی کار ماهر یا هزینه‌‎های سرمایه‌ی ضروری برای حفظ رشد طولانی‌مدت می‌شود». جوزف بایدن، معاون پیشین رئیس‌جمهور آمریکا، اخیراً ادعا کرده که حجم بالای بازخریدها «موجب افت شدید در سرمایه‌گذاری کسب‌وکار شده است» که «عمده‌ی آسیب‌ها توسط کارگران تحمل می‌شود». منتقدان غالباً میزان بالای پرداختی به سهام‌داران نسبت به درآمد خالص را مورد اشاره قرار می‌دهند. همان‌طور که ویلیام لازونیک از دانشگاه ماساچوست در این صفحات اشاره کرده، بازخرید سهام و سود در مجموع 91 درصد از درآمد خالص شرکت‌های اس‌اندپی 500 را بین سال‌های 2003 تا 2012 به خود اختصاص داد.خلاصه مقالهادعا: برخی متخصصین می‌گویند که رهبران کمپانی، با پرداخت بیش‌ازحد به سهام‌داران، شرکت‌هایشان را در حسرت سرمایه‌ی ثابت می‌گذارند و بدین ترتیب موجب تضعیف نوآوری، فرصت استخدام و رشد اقتصادی می‌شوند. بر اساس اسناد، آن‌ها به بهره‌برداری شرکت‌های اس‌اندپی 500 اشاره می‌کنند که 96 درصد از درآمد خالصشان را صرف بازخرید و سود سهام می‌کنند.


مسئله: نگاهی نزدیک‌تر به داده‌ها نشان می‎دهد که مقادیر اعطاشده به سهام‌داران، به قیمت سرمایه‌گذاری داخلی کمتر تمام می‌شود. مشکل در نسبت استفاده‌شده است – پرداختی به سهام‌داران نسبت به درصد درآمد خالص – که نمی‌تواند مخارج انتشار سهام و هزینه‌های حقیقی تحقیق و توسعه را به‌حساب بیاورد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جسی فراید استاد دانشکده‌ی حقوق هاروارد است.

چارلز وانگ استاد دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *