مدیریت سازمان

مجراهای ارتباطی غیررسمی در هیئت‌مدیره

از راندال پیترسون و هایدی گاردنر در مجله سپتامبر-اکتبر 2019

bannerچگونه اجازه ندهیم که گفت‌وگوهای غیررسمی میان مدیران، مانع پیشرفت کمپانی شوند.

اگر تجربه‌ی حضور در هیئت‌مدیره را داشته باشید، حتماً این موارد را تجربه کرده‌اید: جلسه‌ به پایان می‌رسد، هنوز باید درباره خیلی مسائل صحبت کنید، اما جلسه‌ی بعدی چند ماه دیگر خواهد بود. شاید ذهنتان درگیر پرسش‌هایی باشد که نتوانسته‌اید آن را در حین جلسه مطرح کنید. شاید باید اطلاعات حساسی را در میان بگذارید و نمی‌توانید آن‌ها را به همه‌ی اعضا بگویید. شاید بخواهید صحت موضوعی را بررسی کنید. درهرحال حس می‌کنید که نمی‌توانید صبر کنید، بنابراین همان رویه‌ی متداول در میان اعضای یک تیم را پیش می‌گیرید: سراغ گفت‌وگوهای غیررسمی می‌روید.

گفت‌وگوهای غیررسمی ارزش بسیاری دارند. در صورت بهره‌برداری صحیح، موجب عملکرد بهتر گروه می‌شوند – برای تبادل عقاید، به اشتراک گذاری اطلاعات و تاثیرگذاری بر دیگران استفاده می‌شوند. اما در صورت تجربه‌ی حضور در هیئت‌مدیره، می‌دانید که این گفت‌وگوها دردسرساز نیز هستند. در صورت بهره‌برداری نادرست، این گفت‌وگوها منجر به فریبکاری، به حاشیه راندن اعضای متخصص، باندبازی‌های نادرست و تصمیم‌گیری‌های ضعیف می‌شوند. بنابراین به‌جای کارامدی تیم، مانع پیشرفت آن می‌شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

راندال پیترسون مدیر آکادمیک انستیتوی رهبری و استاد رفتار سازمانی در دانشکده‌ی کسب‌وکار لندن است. همچنین مدیریت «طرح مدیر ارشد» در این دانشکده را بر عهده دارد

هایدی گاردنر همکار علمی برجسته‌ی «مرکز حرفه‌ی حقوق» در دانشکده‌ی حقوق هاروارد و مدیر «طرح رهبری تسریع‌شده» و سایر دوره‌های آموزش مدیریت در این دانشکده است. او نویسنده‌ی کتاب «همکاری هوشمند: چگونه متخصص‌ها و شرکت‌ها سیلوهای خود را می‌‌شکنند و موفق می‌شوند» (انتشارات کسب‌وکار هاروارد، 2017) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *