اقتصاد و جامعه

گلوگاه‌ها

از آبراهام ل. نیومن و هنری فارل در مجله ژانویه-فوریه 2020

bannerکشورها از زیرساخت‌های اقتصادی به‌عنوان سلاح‌های سیاسی بهره می‌گیرند و این خطر بزرگی برای کسب‌وکار است.

از پایان جنگ سرد به این‎‌سو، کسب‎‌وکارها یک زیرساخت بین‎‌المللی اعجاب‌انگیز ساخته‌اند. کانال‌های دیجیتال می‎‌‌توانند حجم قابل توجهی از سرمایه و داده را به سراسر دنیا منتقل کنند و زنجیره‌‎‌های تامین نیز مرزهای بین‌المللی را همچون یک شبکه‌ی دادوستد تودرتو به یکدیگر متصل کرده‎‌اند. اگرچه این سیستم پیچیده‌ی متشکل از شبکه‎‌های گوناگون موجب حرکت روان اقتصاد بین‌الملل می‌شود، اما شاید به‌سادگی آن را نادیده بگیرند و زیر ذره‎‌بین نبرند، زیرا عمدتاً از نظرها پنهان می‌ماند.

هرچند به نظر می‎‌رسد این شبکه‎‌ها غیرمتمرکز بوده و متشکل از بخش‌های غیرضروری زیادی باشند، اما بسیاری از آن‎‌ها گلوگاه‌های مهمی دارند. امور مالی بین‌الملل متکی بر یک سازمان بلژیکی است که عمده‌ی تراکنش‌های میان بانک‌ها را منتقل می‌کند. امکانات ذخیره‌سازی اطلاعات برای محاسبات ابری عموماً در ایالات متحده جای دارند. زنجیره‎‌های تامین پیچیده می‌توانند مبتنی بر مؤلفه‌های گوناگون باشند، نظیر چیپ‌هایی که کوالکام برای گوشی‌های اندرویدی می‌سازد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آبراهام ل. نیومن استاد دانشکده‎‌ی ادموند والش در دانشگاه جرج‎‌تاون است و در دپارتمان مدیریت آن حضور دارد. او همچنین نقش مدیر مرکز مطالعات بین‎‌المللی مورتارا در جرج‎‌تاون را ایفا می‎‌‏کند.

هنری فارل استاد علوم سیاسی و امور بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *