استراتژی و اجرا

ایجاد یک چشم انداز واضح، رابطه انصاف و مشغله، مشتریان توصیه شده، رابطه تستسترون و میل به خرید و …

از گروهی از نویسنده ها در مجله سپتامبر-اکتبر 2018

banner

ارتباطات؛ ایجاد یک چشم‌انداز واضح


از «یک مرغ در هر قابلمه» تا «یک کامپیوتر در هر خانه»، تصاویر مستدلی وجود دارند که از دیرباز برای القای حس هدفمندی و رونق بخشیدن به هر کاری استفاده شده‌اند. بااین‌حال وقتی صحبت از ترسیم چشم‌اندازها می‌شود، رهبرها به طرز غیرمنتظره‌ای رو به زبان انتزاعی و احساساتی می‌آورند. مطالعات نشان داده که بهره‌برداری آن‌‎ها از کلام و مفهوم، سه تا پانزده برابر بیش از تصویر است و اعلامیه‌های بلندبالایی را درباره‌ی «تغییر دنیا» یا «خدمت به جامعه» ارائه می‌‎کنند – عباراتی که افراد را صرفا به در نظر گرفتن آینده و نه تصور حقیقی آن دعوت می‌کنند.یک تحقیق جدید، روشی اصلاحی را برای مشکل فوق‌الذکر آزموده است: بهره‌گیری از «سفر ذهن در زمان» برای کمک به رهبران تا بتوانند به‌جای تمرکز بر معنای این رخدادها، نحوه‌ی برداشت آن‌ها توسط تمامی حواس انسانی را تصور نمایند.

در مجموعه‌ای از آزمایش‌ها، محققین شرکت‌کنندگان را به چندین گروه تقسیم کردند و به هریک از آن‌ها فعالیت خاصی دادند و از آن‌ها خواستند که چشم‌‎انداز خود را بنویسند. در یک آزمایش که فردای رأی‌گیری انگلستان برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا انجام شد، از 166 مقام دولتی پرسیدند که چه چشم‌اندازی برای آژانس یا واحد یا سازمان محلی خودشان متصور می‌شوند. به برخی از آن‌ها فعالیت‌های زبانی محول شد. از آن‌ها خواسته شد واژه‌هایی را انتخاب کنند که یک سری خصیصه‌های چشم‌اندازی معین نظیر صراحت و قابلیت دسترسی را منعکس می‌کنند.

از سایرین خواسته شد خودشان را در آینده تصور کرده و یک تصویر ساختگی ثبت کنند. آن‌هایی که در گروه «سفر زمان» حضور داشتند، از تصاویر ذهنی بسیار بیشتری نسبت به سایر گروه‌ها بهره گرفتند. محققین نوشتند: «اکثریت متخصصین فکر می‌کنند رهبرها بهتر است با انتخاب دقیق و موشکافانه‌ی واژه‌ها، چشم‌انداز ارتباطی خود را به اشتراک بگذارند. یافته‌‎های ما خط بطلانی بر این فرضیه می‌کشند.

رهبرانی که توجه آنی خود را از واژه‌ها برداشته و در عوض از سفر ذهنی در زمان بهره می‌گیرند، چشم‌اندازهایی را به اشتراک می‌گذارند که تصویرسازی بهتری دارند و البته سایر ویژگی‌های کیفی یک چشم‌انداز (دسترس‌پذیری، صراحت و ارزش‌ها) نیز در آن‌ها وجود دارد».

همچنین این مطالعه نشان می‌‎دهد که درخواست از افراد برای تصویرسازی شفاف‌تر از نتایج آینده، بیشتر از دستور مستقیم جواب خواهد داد. همچنین بنا به گفته‌ی محققین، این تکنیک می‌تواند به مدیران کمک کند تا به کارکنانشان بازخورد بدهند و به رهبران هم در راستای هدایت دیگران در زمینه‌ی انجام وظایفشان یاری می‌رساند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *