فرهنگ سازمانی

یادداشت سردبیر: پرورش کنجکاوی

از ادی ایگنیشس در مجله سپتامبر-اکتبر 2018

banner

همه می‌دانیم کنجکاوی جرقه‌ای است که می‌تواند به پیشرفت و نوآوری ختم شود. و مشخص شده که به تولید ایده‌های بیشتر کمک می‌کند. تحقیقات اخیر فرانچسکا جینو از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد به چند مورد از عواید غافلگیرکننده و عملی کنجکاوی برای کسب‌وکار اشاره می‌کند: کنجکاوی قدرت تصمیم‌‌گیری را بهبود می‌دهد، زیرا آسیب‌پذیری ما نسبت به کلیشه‌ها و گرایش‌ به تایید را کاهش می‌دهد؛ منبعی برای تغذیه‌ی تعامل و همکاری میان کارکنان است و با برانگیختن قدرت حل مسئله‌ی خلاقانه در مواجهه با ابهام و فشار، انعطاف‌پذیری سازمان را تقویت می‌کند.

پرورش کنجکاوی

و بااین‌حال اگرچه مدیران بر ارزش پرسشگری تاکید می‌کنند، اما در غالب موارد به سرکوب آن می‌پردازند. جینو در بررسی روی حدود 3 هزار نیروی کار گسترده‌ از میان صنایع و شرکت‌‎ها، متوجه شد تنها یک‌چهارم از افراد مدام در کارشان حس کنجکاوی دارند و 70 درصدشان گفتند موانعی بر سر راه پرسشگری آن‌ها در محیط کار وجود دارد. جینو دریافت که رهبرها به دو دلیل اصلی کنجکاوی را نهی می‌کنند: اولا اعتقاد دارند که اگر به کارکنان اجازه‌ی مکاشفه‌ی ایده‌ها و رویکردهای جدید را بدهند، یک کابوس مدیریتی روی دستانشان خواهد ماند. ثانیا ذهنیت تک‌بعدی آن‌ها برای کسب بازدهی، فضای چندانی برای آزمون‌گری و مکاشفه نمی‌گذارد.

در «پرونده‌ای برای کنجکاوی در کسب‌‎وکار» (صفحه‌ی ۳۴) – مقاله‌ی اصلی در بسته‌ی روشنگری – پنج تاکتیک برای مقابله با این گرایش‌های مدیریتی ارائه شده است. راهکارهای او سرراست هستند: مثلا لحاظ کردن کنجکاوی در هنگام استخدام و الگو بودن برای پرسشگری. اما تاثیر فراوانی بر یکپارچگی و دیسیپلین سازمان دارند. مطالعه‌ی جینو نشان می‌دهد که وابستگی گسترده به بازدهی، می‌تواند موفقیت طولانی‌‎مدت کسب‌وکار را تحلیل ببرد. بنابراین کارکنان خود را به سوال پرسیدن تشویق کنید. آینده‌ی شما به آن بستگی دارد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *