رهبری و مدیریت افراد

افراد مست خلاقیت بهتری در حل مسئله‌ دارند

از اندرو یاروش در مجله می-جون 2018

banner

پروفسور اندرو یاروش از دانشگاه ایالت می‌سی‌سی‌پی و همکارانش، به 20 سوژه‌ی مردشان نوشیدنی دادند تا جایی که میزان الکل خونشان تقریباً به حد مستی رسید و سپس به هر کدام از آن‌ها یک مجموعه معما دادند تا آن‌ها را حل کنند. نه‌تنها آن‌هایی که نوشیده بودند پاسخ‌های درست بیشتری را نسبت به گروه کنترل هوشیارمان دادند، بلکه خیلی سریع‌تر به جواب‌ها رسیدند. در نتیجه:

افراد مست خلاقیت بهتری در حل مسئله‌ دارند

پروفسور یاروش، از تحقیق خود دفاع کنید


یاروش: شما غالباً از نویسندگان، هنرمندان و آهنگسازان بزرگ می‌شنوید که ادعا می‌کنند الکل باعث افزایش خلاقیتشان می‌شود یا افرادی که می‌گویند ایده‌هایشان پس از نوشیدن چند پیک بهتر می‌شود. می‌خواستیم اسنادی را برای پشتیبانی از این موضوع ببینیم و اگرچه آزمایشی که انجام دادیم کوچک بود، موفق شدیم. 15 پرسش از یک آزمون حل مسئله‌ی خلاقانه که «آزمون تداعی‌های دور (RAT)» نامیده می‌شود را در اختیار شرکت‌‌کنندگان گذاشتیم – مثلاً «کدام واژه با سه کلمه‌ی «اردک» و «دلار» و «تا کردن» ارتباط دارند؟» پاسخ ما واژه‌ی «اسکناس» است (توضیح مترجم: واژه‌های تست، انگلیسی و دارای چند معنی هستند؛ بنابراین چنین تستی تنها در زبان انگلیسی معنی می‌یابد و در فارسی معنایی ندارد). متوجه شدیم که افراد مست و پاتیل دو الی 3 مسئله بیشتر از افرادی که نوشیدنی نخورده بودند، جواب می‌دادند. آن‌ها همچنین پاسخ‌هایشان را خیلی سریع‌تر و در محدوده‌ی یک دقیقه به ازای هر سوال ثبت می‌کردند که می‌تواند غافلگیرکننده‌تر هم باشد.

اچ‌بی‌آر: بنابراین الکل در کل پروسه‌ی ذهنی ما را کند نمی‌کند؟

کماکان تاثیرگذار است، اما فکر می‌کنیم که حل مسئله‌ی خلاقانه یکی از عواقب کلیدی مستی – فقدان تمرکز – است که البته نتیجه‌ی خوبی به شمار می‌رود. در تمرینی همچون RAT، نباید به تفکر اولیه‌ی خود اکتفا کنید و به نظر می‌رسد الکل کمک می‌کند این افکار به‌ظاهر بی‌ربط به ذهنتان وارد شود. وقتی از شرکت‌کنندگان پرسیدیم که تا چه میزان به تفکر استراتژیک اتکا دارند و چه میزان از بینش‌های ناگهانی برای حل مسئله بهره می‌گیرند، افراد مست 10 درصد بیشتر از همتایان هوشیارشان از این بینش‌ها برای حل مسئله بهره می‌‎گرفتند. امکان دارد با روشی نظام‌مند پیرامون واژه‌های همراه «اردک»، به کلمه‌ی «اسکناس» برسید، اما وقتی به مسائل دشوارتر همچون ارتباط میان واژگان «گریه، جلو و کشتی» می‌رسید، امکان دارد این رویکرد نظام‌مند مدت‌زمان بیشتری روی یک واژه‌ی ناصحیح همچون «کودک» گیر کند و سپس به جواب صحیح که «جنگ» یا «نبرد» است برسد. البته در بسیاری از حوزه‌های دیگر – از کار بر روی مسائل ریاضی پیچیده تا کار با ماشین‌آلات سنگین – کنترل مستی و توجه کماکان یک مسئله‌ی مهم است.

 
سوژه‌های مست بین 13 الی 20 درصد مسئله‌ی بیشتری را نسبت به سوژه‌های هوشیار حل کردند.

 

بنابراین جلسات ایده‌پردازی ما باید به‌جای اتاق هیئت‌مدیره در بارها برگزار شوند؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *