فرهنگ سازمانی

راز نوآوری به شیوۀ اپل

از جوئل پودولنی و مورتن ت. هانسن در مجله نوامبر-دسامبر2020

bannerباید محیطی برای «رهبری متخصصان توسط متخصصان» ایجاد کنید.

کمپانی اپل نوآوری‌های زیادی در حوزۀ سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات ایجاد کرده است. در سال 1997 آن‌ها حدود 8 هزار کارمند و 7 میلیارد درآمد داشتند، این میزان در سال 2019 به 137 هزار کارمند و 260 میلیارد درآمد رسید. البته طراحی ساختار سازمانی و مدل رهبری نیز تاثیر زیادی در موفقیت نوآوری‌های این کمپانی داشته است.

وقتی جابز به اپل بازگشت، این کمپانی یک ساختار کاملاً معمولی با واحدهای کسب‌وکار گوناگون داشت که هرکدام پاسخگوی سودوزیان خودشان بودند. مدیرکل‌ها مدیریت چندین بخش شامل بخش تولید مکینتاش، تولید تلفن‌های هوشمند و دستیار شخصی دیجیتال، تولید محصولات سرور و… را برعهده داشتند. همانند اغلب واحدهای کسب‌وکارِ غیرمتمرکز، مدیران درزمینۀ قیمت‌گذاری‌های انتقالی با یکدیگر اختلاف‌نظر داشتند. جابز معتقد بود سبک مدیریت سنتی مانع از نوآوری می‌شود؛ بنابراین در همان اولین سال بازگشت به سِمت مدیرعاملی، در عرض یک‌روز تمامی مدیران کل را از کار برکنار کرد، یک حساب سودوزیان مشترک برای کل کمپانی در نظر گرفت و تمامی بخش‌های مجزا را در قالب سازمانی با ساختار عملکردی واحد درآورد. (کادر «ساختار سازمانی عملکردی در اپل» را ببینید).

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جوئل پودولنی معاون اپل و رئیس موسسه اموزشی اپل است. او پیش از پیوستن به اپل در سال 2009، رئیس دانشکدۀ مدیریت دانشگاه ییل و عضو هیئت‌علمی دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد و استنفورد بود.

مورتن ت. هانسن عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی اپل و استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است. هانس عضو سابق هیئت‌ علمی دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد و اینسید است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *