تکنولوژی

واقعیت افزوده چگونه کار می‌کند؟

از جیمز هپلمن و مایکل پورتر در مجله نوامبر دسامبر 2017

bannerواقعیت افزوده با یک دستگاه مجهز به دوربین – نظیر گوشی هوشمند، تبلت یا عینک هوشمند – آغاز می‌شود که نرم‌افزار واقعیت افزوده روی آن بارگذاری شده باشد. وقتی کاربر دستگاه را به سمت شیء می‌گیرد و به آن نگاه می‌کند، نرم‌افزار آن را از طریق فناوری دید کامپیوتری تشخیص می‌دهد و به تحلیل ویدئو می‌پردازد.

سپس دستگاه اطلاعات مربوط به شیء را از فضای ابری می‌گیرد، تقریبا به همان شکلی که مرورگر وب صفحه را از طریق آدرسش بارگذاری می‌کند. یکی از تفاوت‌های اساسی در اینجاست که اطلاعات واقعیت افزوده به شکل یک تجربه‌ی سه‌بعدی بر روی شیء ارائه می‌شوند، نه یک صفحه‌ی دوبعدی که روی صفحه‌‌نمایش ظاهر می‌شود. بنابراین آنچه کاربران می‌بینند، بخشی واقعی و بخشی به‌صورت دیجیتال است.

واقعیت افزوده می‌تواند جریان آنی داده‌های مربوط به محصولات را به شما نشان دهد و به کاربران اجازه می‌دهد که از طریق صفحه‌ی لمسی، صدا یا حرکات دست آن را کنترل کنند. مثلا کاربر می‌تواند در یک تجربه‌ی واقعیت افزوده، دکمه‌ی توقف را روی پوسته‌ی گرافیکی دیجیتال لمس کند – یا صرفا کلمه‌ی «توقف» را بگوید – تا دستوری را از طریق فضای ابری به محصول بفرستد. اپراتوری که از هدست واقعیت افزوده برای تعامل با یک ربات صنعتی استفاده می‌کند، می‌تواند داده‌هایی را درباره‌ی عملکرد ربات مشاهده و به کنترل آن دسترسی پیدا کند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جیمز هپلمن رئیس و مدیرعامل پی‌تی‌سی و یکی از پیشروها در ساخت نرم‌افزار صنعتی است.

مایکل پورتر استاد دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *