کرونا و کسب‌وکار

رستوران‌ها چگونه می‌توانند از شرایط فعلی نجات پیدا کنند؟

از رفیع محمد در مجله

banner

امروز تمام کسب و کارها در معرض آسیب قرار دارند. رستوران‌ها یکی از کسب و کارهایی هستند که به وضوح اوضاع بد اقتصادی را نشان می‌دهند. این روزها رستوران‌ها و غذاخوری‌های بسیاری از ایالت‌ها تعطیل شده‌اند و رستوران‌هایی که تصمیم گرفتند به فعالیت خود در این شرایط ادامه دهند؛ تنها مجاز به تهیه غذای بیرون بر و ارسال غذا به درب منازل مشتریان هستند.

رستوران‌ها درحالی فعالیت‌های خود را تغییر می‌دهند که مشتریان با وضعیت بی‌ثبات اوضاع اقتصادی دست به گریبان هستند. رستوران‌ها با بحران و چالش دیگری نیز روبرو هستند؛ زیرا مشتریان می اندیشند آیا خروج از منزل و ریسک رویارویی با ویروس ارزش تهیه غذا را دارد یا خیر.

رستوران‌ها به منظور بقای کسب و کار خود در شرایط فعلی باید راه‌کارهای خلاقانه‌ای را جهت سازگاری با شرایط و نگرانی‌های مشتریان به کار ببرند.

توصیه من به رستوران‌ها، پس از اطمینان از سلامت غذاها این است که قیمت‌های خود را همین امروز پایین بیاورید.

برای شروع بهتر است واقع بین باشید. در شرایط بحرانی تعداد رستوران‌هایی که می‌توانند درآمد متعارف خود را حفظ کنند؛ بسیار اندک است. این در حالی است که سود حاصل از این صنعت در حدود ۵ درصد است. این میزان بسیار ناچیز است و هزینه ملک، اجاره و تعمیرات آشپزخانه که در صورت باز بودن یا بسته‌بودن رستوران جاری است نیز از این سود ناچیز تأمین کنید. بنابراین بهتر است برای شش ماهه آینده سود خود را با کاهش هزینه‌های جاری در نظر بگیرید.

 

به سه دلیل رستوران‌ها باید قیمت‌های خود را پایین بیاورند.


نخست اینکه بسیاری از رستوران‌ها چه به انتخاب خود و چه تحت فرمان مقامات کشوری و محلی، تنها در زمینه ارسال غذای بیرون بر فعالیت دارند. اگرچه رستوران‌ها از دیرباز تاکنون هزینه یکسانی را برای سرو غذا در محل رستوران یا ارسال غذا به منازل دریافت ‌کرده‌اند؛ اما غذای بیرون بر سرمایه‌گذاری چندان ارزشمندی نیست.

اگرچه وعده‌‌های غذایی فروخته‌شده یکسان هستند؛ اما بخش عمده سود ناشی از فروش یک وعده غذا در رستوران از امکانات محیط رستوران، سرویس خدماتی و برگزاری مراسم‌های اجتماعی تأمین می‌شود. ارسال غذای بیرون بر این گزینه را به همراه ندارد؛ بنابراین قیمت این غذاها باید کاهش پیدا کند تا حذف این ارزش‌ها و معیارها نیز مشخص شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *