رهبران و مدیران

چگونه یک عضو هیئت‌مدیره‌ خوب باشیم

از استانیسلاو شکشنیا در مجله مارس-آوریل 2018

banner

باید به خاطر بسپارید که شما مدیرعامل نیستید


اکثر اعضای هیئت‌‌مدیره‌ رهبران باتجربه‌ای هستند. نیمی از اعضای  لیست 500 شرکت برتر اس‌اندپی در قامت مدیران ارشد کمپانی هستند و اکثرشان پیش‌تر مدیرعامل بوده‌اند. برای هیئتی که توسط مدیرعامل هدایت می‌شود، سخت است که عملکرد مدیرعامل را بررسی کند – دقیقاً به همین دلیل است که پس از رسوایی شرکت‌ها در دهه‌ی 90 و اوایل دهه‌ی 2000، کمپانی‌های بیشتری اقدام به جداسازی مسئولیت‌ها کردند. اما این بخش‌بندی می‌تواند مشکل دیگری ایجاد کند: وقتی عضو هیئت‌مدیره، خودش مدیرعامل نیست، امکانش زیاد است که شروع به تغغیر و جایگزینی مدیر ارشد کند، اختلاف را دامن بزند و سردرگمی را در میان مدیران ارشد شرکت به وجود بیاورد.

بنابراین آیا رویه‌های خوبی برای مسئولیت عضو هیئت‌مدیره وجود دارند و این رویه‌ها چه تفاوتی با رویکردهای سنتی مدیرعامل‌ها و مقامات اجرایی دارند؟ برای کشف پاسخ به این سوال‌ها، مرکز مدیریت شرکت اینسید یک پروژه‌ی تحقیقاتی را اجرا کرد که شامل توزیع پرسشنامه‌ای میان 200 عضو هیئت‌مدیره‌ی 31 کشور و 80 مصاحبه با اعضا، سهام‌داران و مدیرعامل‌ها می‌شد. صرف‌نظر از برخی تفاوت‌های ساختاری (عمدتاً در ساختار مالکیت و تا حد پایین‌تر در فرهنگ ملی)، توانستیم میزان قابل توجهی از نظرات هم‌راستا را درباره‌ی ویژگی‌های یک عضو هیئت‌‌مدیره‌ی خوب به دست بیاوریم.
خلاصه مقاله

مسئله:اعضای هیئت‌ها غالباً به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار مدیرعامل هستند و همین امر موجب ایجاد تضاد و ابهام در اتاق هیئت‌مدیره می‌شود.

چرا این اتفاق می‌افتد:اکثریت اعضای هیئت‌مدیره پیش‌تر مدیرعامل بوده‌اند و به رئیس‌بازی عادت کرده‌اند.

راهکار:هیئت‌مدیره‌ها باید بدانند که فرمانده نیستند و نقش تسهیل‌کننده را دارند. شغل آن‌ها این است که مدیران را قادر به اجرای مباحثات گروهی مهم نمایند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

استانیسلاو شکشنیا استاد اینسید است. او همچنین همکار ارشد وارد هاول، یک شرکت مشاوره‌ی جهانی در زمینه‌ی سرمایه‌‌ی انسانی و عضو هیئت مدیره‌ی تعدادی از کمپانی‌های خصوصی و عمومی در مرکز و شرق اروپا است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *