رهبران و مدیران

چگونگی مدیریت دلسوزانه‌ی تعدیل نیرو بر اثر ویروس کرونا

از ربکا نایت در مجله

banner

همزمان با گسترش هر چه بیشتر بیماری همه‌گیر ویروس کرونا، آسیب وارده به بازار کار ظاهراً عمیق و طولانی‌مدت است. مدیران نه تنها با این استرس و ناراحتی روبرو هستند که مجبورند تعداد زیادی از کارکنان‌شان را اخراج کنند، بلکه بسیاری از آنها به خاطر موقعیت شغلی‌شان دچار اضطراب نهان نیز می‌شوند. حتی اگر تعدیل و اخراج کارکنان تنها راه نجات سازمان باشد، با حس گناه و ناراحتی‌تان چطور کنار می‌‌آیید؟ وقتی نمی‌توانید ملاقات رو در رو داشته باشید، چطور باید این خبر را بدهید؟ به کارمندانی که باقی می‌مانند چه باید بگویید؟ و برای کنترل و مدیریت ترس از آینده‌ی خودتان چه کاری می‌توانید انجام دهید؟


 

نظر کارشناسان چیست؟تعدیل نیرو و از کار بیکار شدن کارمندان در مواقع طبیعی، سخت است؛ اما طبق نظر جاشوا مارگولیس استاد مدرسه کسب‌وکار هاروارد، در بحبوحه‌ی بحران جهانی کووید-۱۹، وظیفه‌ی اصلی «عقب‌نشینی عاطفی و شناختی» است. او می‌گوید: «این تجربه برای اکثر ما بسیار عمیق است. بلاتکلیفی فراوانی وجود دارد و ذهن مردم مغشوش است.» شما به عنوان مدیری که مسئولیت تعدیل نیرو را بر عهده دارید، «در مسیرهای مختلفی قرار می‌گیرید: دلتان برای افراد می‌سوزد اما در قبالِ سازمان، مسئولیت دارید.» کنث فریمن رئیس بازنشسته مدرسه کسب‌وکار کوستروم دانشگاه بوستون می‌گوید: «این تنش هنگامی تشدید می‌شود که شما هم برای آینده‌تان نگران باشید. شما نیز انسان هستید و می‌خواهید لحظات بسیاری را در کنار همکارانتان سپری کنید.» اما نکته‌ی اصلی این است که باید تا حدی که می‌توانید سعی کنید نگرانی‌های شخصی‌تان را از وظیفه‌ای که هم اکنون بر عهده دارید، جدا کنید. «شما در نقشتان به عنوان یک مدیر، باید به خاطر افرادِ دیگر در آنجا حضور داشته باشید.» در ادامه، توصیه‌هایی ارائه می‌شوند.


 

رهبران: به این فکر کنید که آیا اخراج کارمندان ضروری است یا خیر؟اگر وظیفه‌ی شما این است که باید در مورد تعدیل نیرو تصمیم ‌گیری کنید، توصیه‌ی مارگولیس به شما این است که از خودتان بپرسید که «آیا تعدیل نیرو واقعا ضروری است؟» تمایل به کاهش هزینه‌ها قابل درک است، اما «این یک بحران اقتصادیِ تکرارشونده نیست» بلکه این بیماری همه‌گیر نشانگر «یک لحظه‌ی تاریخی استثنائی است که برای اقتصاد و برای جوامع انسانی، مشاغل، و زندگی افراد بسیار اساسی خواهد بود» و ممکن است «واکنش متفاوتی را بطلبد.» شما به عنوان یک رهبر باید جرقه‌ی «تفکر مبتکرانه و خلاقانه در مورد این که سازمان‌تان چطور می‌تواند تا حد ممکن مشاغل بسیار زیادی را نجات دهد» را بزنید. فریمن توصیه می‌کند که تیم مدیریت‌تان را گرد هم بیاورید و از آنها بپرسید: «آیا می‌توانیم چیز دیگری را قربانی کنیم؟ چه راه حل‌های دیگری برای کاهش هزینه داریم؟» هدف شما فکر کردن به این است که پیامدهای منفی وسیع کووید-۱۹ را چطور کاهش دهید. او می‌گوید: «تعدیل نیرو و از کار بیکار کردن افراد باید آخرین راه حل باشد و اگر مجبور هستید این کار را انجام دهید، تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا “در کمترین حد ممکن” این کار را انجام دهید.»

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ربکا نایت روزنامه نگار فریلنسر در بوستون و مدرس دانشگاه وسلیان است. کار او در روزنامه های نیویورک تایمز ، ایالات متحده آمریکا امروز و روزنامه فایننشال تایمز منتشر شده است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *