مدیریت خود

نحوۀ مدیریت اختلاف با همکار

از امی گالو در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

هفت استراتژی مفید برای بهبود ارتباط حتی با بدقلق‌ترین افراد


اولین مافوقم آدم بسیار بدقلقی بود. او را اِلیس می‌نامم. خیلی‌ها همکاری با او را سخت می‌دانستند و به من هشدار دادند، اما اعتقاد داشتم می‌توانم با او کنار بیایم. یکی از ویژگی‌های خوبم را کنار آمدن با همه می‌دانستم. از دیگران آزرده و عصبانی نمی‌شدم. بلکه همیشه با دید مثبت به آن‌ها نگاه می‌کردم.

با این اوصاف، دو ماه بعد آمادۀ استعفا بودم.

الیس اغلب پس از ساعات اداری و آخر هفته‌ها هم کار می‌کرد و انتظار داشت سایر اعضای تیمش نیز همین‌طور باشند. انتظاراتش دربارۀ حجم وظایف روزانه منطقی نبود. برای مثال درخواستی را ساعت 6 غروب امروز مطرح می‌کرد و فردا ساعت 8:30 صبح دربارۀ روند پیشرفت آن می‌پرسید. هم‌تیمی‌هایم را جلوی من تحقیر می‌کرد و اخلاق کاری و تعهدشان به شرکت را زیر سوال می‌برد. پس از بررسی تقویم کاری کارکنان، بهره‌وری آن‌ها را زیر سوال می‌برد و می‌گفت: «با اینکه امروز جلسه نداشتید، چرا این‌قدر کند جلو رفتید.»

با خودم عهد کردم به رفتارها و اخلاق او توجه نکنم و همواره با روی خوش جوابش را بدهم. گاهی اوقات هم موفق می‌شدم. اما اغلب نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم. به‌محض اینکه از کم‌کاری من می‌گفت، دندان‌هایم را روی هم فشار می‌دادم، پشت سرش چشم‌غره می‌رفتم و شکایتش را نزد سایر همکاران می‌کردم.

اختلافات رودررو -با مدیران متزلزل، همکاران همه‌چیزدان، پرخاشگران منفعل- در محیط کار رواج دارد و برای شما هم پیش می‌آید. در تحقیقی 94 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند طی پنج سال گذشته، از این‌ دست همکاران «ناسازگار» داشته‌اند. در نظرسنجی دیگری میان 2000 کارگر آمریکایی، روابط شغلی را اصلی‌ترین عامل تنش‌زای محیط کار می‌دانستند. وقتی در این محیط منفی باشیم، به‌سختی بهترینِ خودمان را نشان می‌دهیم. در عوض همیشه نگرانیم، واکنش‌های شرم‌آور و مغایر با ارزش‌های خودمان نشان می‌دهیم، از همکاران بدقلق دوری می‌کنیم و گاهی حتی از مسئولیتمان کنار می‌کشیم. اما این نوع واکنش‌ها عواقب بدی همچون کاهش خلاقیت، تصمیم‌گیری کندتر و ضعیف‌تر و حتی اشتباهات مرگبار دارند. برای مثال همان‌طور که کریستین پوراث در نیویویورک‌تایمز نوشت، «در نظرسنجی میان بیش از 4500 پزشک، پرستار و کارمند بیمارستان، 71 درصدشان رفتارهای شخصی توهین‌آمیز، متکبرانه یا تحقیرکننده را عامل بروز خطاهای پزشکی و 27 درصدشان این رفتارها را عامل مرگ بیماران دانستند.»

هر کدام از ما خطاهایی در مدیریت روابط پیچیدۀ خود با سایرین داریم. به‌ویژه در شرایط پراضطراب و استرس‌زا، حتی باتجربه‌ترین کارمندان هم اهداف بلندمدتی نظیر رفتار شرافتمندانه یا همکاری جمعی را نادیده می‌گیرند. در عوض تمرکزشان را روی اهداف کوتاه‌مدتی مثل حفظ آبرو یا عزت‌نفس خود می‌گذارند («باید این بحث را برنده شوم یا خودم را به اعضای تیم نشان دهم»).


برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

امی گالو از سخنرانان حوزه مدیریت است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *