نوآوری و خلاقیت

چطور می‌‌توان یک پلتفرم زنجیرۀ تأمین را به موتور نوآوری تبدیل کرد

از کسرا فردوس و ها ال لی و ژیانده ژائو در مجله جولای-آگوست2022

banner

درس‌هایی از برند هایر

در اوایل فوریه 2020 وقتی چین با اولین موج کووید 19 درگیر بود، گروه هایر، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی در جهان، با چالش و درعین‌حال یک فرصت مواجه بود. یکی از مشتریان این شرکت به نام هجی هوم (Heji Home)، شرکت چینی اثاثیۀ منزل، از هایر برای ساخت تجهیزات ایزولۀ سیار درخواست کمک کرد، آن‌ها می‌‌خواستند این دستگاه‌ها را به بیمارستانی در ووهان اهدا کنند. ووهان اولین شهر شیوع ویروس جدید کرونا بود. این دستگاه‌ها باید به سیستم‌های درمانی تصفیۀ هوا، استریلیزاسیون و تصفیۀ فاضلاب تجهیز می‌شدند و استانداردهای سختگیرانۀ پزشکی را برآورده می‌کردند. پیش از این هیچ شرکتی نه چنین تجهیزاتی را تولید کرده بود و نه به‌تنهایی منابع طراحی و قابلیت‌های مورد نیاز را برای شروع این کار داشت. بنابراین، این دو شرکت طی همکاری و با وجود قرنطینه‌های گستردۀ ناشی از همه‌گیری و تعطیلی‌های سایر کسب‌وکارها برای سال نوی چینی توانستند نمونۀ اولیۀ این دستگاه را تولید کنند و در عرض دو هفته آن را به بیمارستان تحویل دهند. آن‌ها به‌سرعت میزان تولید را افزایش داده و در هفته‌های بعد دستگاه‌های بیشتری را به بیمارستان محلی تحویل دادند. هجی و هایر به همکاری خود ادامه دادند و در ماه‌های بعد مدل‌های دیگری از دستگاه ازجمله ایستگاه سیار آزمایش اسید نوکلئیک و پایگاه سیار واکسیناسیون را برای پاسخگویی به نیازهای پیش‌رو توسعه دادند.

چنین عملکرد چابکی مستلزم این بود که این دو شرکت به‌سرعت شرکای مناسب را در صنایع متعدد؛ ازجمله لوازم صنعتی، مراقبت بهداشتی و ساخت‌وساز شناسایی کنند. همچنین همۀ طرفین به یکدیگر اعتماد کنند و مایل به همکاری در طراحی باشند. شرکت هایر و هجی توانستند یک نمونۀ اولیه بسازند و آن را آزمایش کنند، زنجیرۀ تأمین را مجهز کرده و طی چند هفته، ظرفیت تولید را فراهم کنند و همۀ این‌ها ابه کمک پلتفرم دیجیتال هایر انجام شد.
خلاصه ایده

واقعیت فعلی

اکثر شرکت‌ها پلتفرم دیجیتالی دارند که به فرایند خاصی می پردازد ازجمله مدیریت زنجیرۀ تأمین، طراحی محصول یا عملیات پشتیبانی. آن‌ها به دقت تعیین می‌‌کنند که چه کسی می‌‌تواند به پلتفرم‌ها بپیوندد.

رویکرد هایر

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کسرا فردوس استاد دانشکدۀ کسب‌وکار مک دونو در دانشگاه جرج تاون است.‌ ه

ها ال لی استاد دانشکدۀ کسب‌وکار دانشگاه استنفورد است.

ژیانده ژائو استاد دانشکدۀ بین‌المللی کسب‌وکار چین-اروپاست.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *